Aile Büyüklerinin Ölümü (II)

kural 4
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için tıklayınız

Eğer ailenizde yakın zamanda bir ölüm olayı gerçekleştiyse, yapabileceğiniz. En önemli şey çocuğunuzla bu hakkında konuşmaktır. Neler düşündüğünü öğrenmeli ve yanlış anlamaları derhal düzeltmelisiniz. “Çok uzun zamandır hastaydı, ölümünün senin bir ilgin yok. ‘Büyükannenin ölümü senin suçun değil.” diyerek onu teselli edebilirsiniz. Ailede ölüm ile ilgili konuşulduğunda çocuğunuzu dinlemeli ve fikirlerini paylaşmasına izin vermelisiniz. Duygularını içine atmayıp dışa vurduğu sürece içindeki kızgınlık ve acı daha kolay yok olacaktır.

Eğer çocuğunuz yakın olduğu birisinin cenazesine katılmak isliyorsa, bu konuyu düşünün. Sizinle birlikte o ortamda bulunması, evde yalnız bırakılıp korku duymasından daha iyi olabilir. Cenazenin nasıl olacağını ona açıklayın. Birçok insanın üzüntülü olacağını ve ağlayacağını belirtin. Eğer cenazeye gelmek islemezse de anlayışlı olun. 9 yaşındaki bir çocuk, ailesi sorduğunda, “Benden cenazeye gelmemi istemeyin, cenazelerden nefret ediyorum.” çeklinde tepki vermiştir.

Çocuğunuz ölümle ilgili duygularla mücadele edecektir. Unutmayın ki yas suresi haftalar, aylar ya da yıllar sürebilmektedir. Bu konuda sizin de ne hissettiğinizi bilmesi yerinde olacaktır. Bir kaybın acısının azalması zaman alabilir. Fakat zor zamanları paylaşan aileler sonuçta daha güçlü ve yakın olur.

mardin escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro