Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (III)

okul 2
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1 ve 2. kısımları için aşağıdaki bağlantıları kullanınız

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (I)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (II)

3. Fiziksel yapı  Okul öncesi kurumlar herhangi bir işletme gibi düzenlenemez. Hem ruhsat almak hem de ilgili kurum tarafından yapılan rutin denetlemelerle gerekli şartları taşıması beklenir. Bu şartların hepsi veliyi ilgilendirmez ancak kurumlarda olması gereken bazı özellikleri velilerin de bilmesi gereklidir. Bu temel nitelikleri taşımayan kurumlara itibar edilmemesi gereklidir.

– Anaokulları çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olmalıdır.
– Sınıfın havadar, aydınlık ve içindeki eşyaların temiz olması önemlidir.
– Kurumdaki materyal çeşitliliğinin, çocukların çok yönlü gelişimini destekleyecek şekilde zengin olması gereklidir.

Sınıfların büyüklükleri her çocuk için yaklaşık 1,5 m2 olarak hesaplanarak
düzenlenmelidir. Yaş grubuna göre sınıflar için ideal olarak belirlenen mevcut değişkenlik gösterir. 3 yaş grubu için 8 kişiyi aşmaması önerilen sınıflar, hazırlık sınıflarında 15-20 kişi arasında değişebilmektedir. Ancak tavsiye edilen sayı 12’dir.
• Her sınıf için bir sınıf öğretmenin yanı sıra bir yardımcı öğretmen olması gereklidir.
• Okulda öğrencilerin ulaşabileceği tüm alanların çocukların sağlığını tehlikeye atmayacak biçimde düzenlenmesi, merdivenlerin ve pencerelerin güvenliklerinin olması, çok katlı binalarda yangın merdiveninin bulunması, ıslak zeminlerin çocukların kaymayacağı şekilde hazırlanması vb. tedbirlerin alınmış olması önemlidir.
• Lavabo, klozet, mutfak gibi yerlerin ve ortak alanların, hijyenin çocuklara zarar vermeyecek malzemelerle yapılması, sık sık kontrolünün sağlanması önemlidir.
• Mutfağın ve yemeklerin yönetmelik gereği bir gün saklanması, beslenme listesinin denetlenmesi, mutfağa alman gıdaların kalitesine ve raf ömrüne dikkat edilmesi gereklidir. Mutfak çalışanlarının düzenli sağlık kontrollerinin yapılmasına dikkat edilmelidir.
• Servis olarak kullanılan araçların konforuna, servis hostesinin bulunmasına, araç şoför belgelerine özen gösterilmesi önemlidir.

Fiziksel yapı aslında oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kurumun imkânlarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu belirtilen temel hususlar lüks/ekstra beklentilerle karıştırılmamalıdır. Herkesin istekleri çok değişken olabilir ancak “sağlık, emniyet” ve “güven” çocuklar söz konusu olduğunda esnetilemeyecek noktalardır.

aksaray escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro