Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (IV)

okul 3
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Önceki 3 yazıyı okumak için aşağıdaki linkleri takip ediniz.

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (I)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (II)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (III)

4. Öğretmen özellikleri:  İlkokulda olduğu gibi okul öncesi kurumlarda görev yapan öğretmen de çok önemlidir. Çocuğun gönderileceği okul seçilirken sınıf öğretmeniyle de tanışılmalıdır. Çocuk branş öğretmenleri, kurum yöneticileri, yardımcı personel gibi daha başka pek kişiyle iletişimde bulunacaktır ancak en fazla etkileneceği kişi sınıf öğretmenidir. Elbette “kusursuz” insan yoktur. “İyi” ancak okul öncesi öğretmeninde bulunması tercih edilecek bazı özellikleri belirtmek de fayda var;

• Okul öncesi eğitimi konusunda eğitim almış; Akademik eğitim sahada çalışmak kadar önemlidir. Eğitim bir bilimdir ve mutlaka kişi konusunda eğitim almış olmalıdır.

• Mesleğini severek yapan; Öğretmenlik mecburen yapılacak mesleklerin içinde değildir. Özellikle anasınıfı öğretmenliği için meslek aşkı gereklidir.

• Çocukları seven; Kimi zaman annenin bile kendi evladına karşı tahammülü azalırken, çocuk sevmeyen birinin bu iş iyi yapması mümkün değildir. Öğretmen burnu akan ya da istifra eden bir çocuğa çekinmeden sevgiyle sarılabilmelidir. Sabırlı; Çocukları gün içinde sayısız kere uyarması gerekse, pek çok olayda sinirlense bile sabrını korumalı, öğrencilere taşkın duygu patlamaları yaşatmamalıdır. Bir davranışı kazandırmak için bir dönem uğraşsa bile bıkmadan sebat etmeli, çocuklar için emek vermelidir.

• Dikkatli ve gözlemci; Çocukların hem güvenliği hem de sınıf içindeki davranışlarıyla ilgili olarak öğretmen dikkatli olmalıdır. Çocukları iyi gözlemlemesi ve onların gelişimlerinin farkında olması gereklidir. “Nedenci”, bir merak yığını, kendiliğinden tepki gösteren, karar vermekten, seçim yapmaktan hoşlanan, bir bilgi arayıcısı olduğu için beş yaşındakilerle çalışan yetişkinlerin gerekli tüm kaynaklara sahip olması ve hepsinden önemlisi çok dikkatli birer gözlemci olmaları gerekmektedir.

• Esnek ve yaratıcı düşünen; Çocuklar çok hareketli ve enerjiktir. Öğretmenleri de onların enerjisi karşısında pasif kalmayacak ve organizasyon yeteneği, esnek ve yaratıcı düşünme becerisi ile durumları yönetmeyi başaracak bir kişi olmalıdır. Sorun yaşandığında pratik çözüm yolları bulmak, aynı anda birçok çocuğun isteğine yanıt vermek gibi anlık kararlar verebilmelidir.

aksaray escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro