Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (V)

okul 4
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Önceki 4 yazıyı okumak için aşağıdaki linkleri takip ediniz.

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (I)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (II)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (III)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (IV)

• Hakkaniyetli, saygılı; Öğretmen çocuklara saygı duyan, onların kişiliklerini önemseyen ve çocuklara eşit davranan biri olmalıdır. Emeğe saygı duymalı ve kişisel özellikleri nedeniyle çocuk ayırmamalıdır.

• Kendini geliştirebilen, öğrenmeyi seven; Öğrenmek hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu nedenle öğretmen de kendini sık sık eğitimlerle ve yeni bilgilerle geliştirmelidir. Yeni yayınları takip etmek, çocuklar için faydalı olacak yeni bilgiler edinmek, mesleğinde daima daha iyi olmak için gayret etmek gereklidir. Çünkü eğitim dinamik bir bilimdir ve sürekli bilginin güncellenmesi gereklidir.

• Pozitif, güler yüzlü; Çocuklarla çalışan kişinin çocukların psikolojilerini iyi bilmesi gerektiği gibi, onların öğrenecekleri ortamı hazırlama becerisi de olmalıdır. Okul öncesi dönem çocuğu, somut düşündüğü ve görsel olarak öğrendiği için öğretmen de bu görselliğin bir parçası olmalıdır. Güler yüzlü, ilgili, beden dili ve mimikleriyle çocukları aktif tutan davranışları olmalıdır. Çocuklar öğretmenlerinden korkmamalıdır. Yanlış yapmaktan, denemekten çekinmemelidir. Çocuklarda bu girişkenliği ve sevgiyi öğretmen sağlar. Okul sevgisi ana sınıfında başlar ve çok olumsuz bir tecrübe yaşamadıkça tüm eğitim hayatında etkili olur.

• Temiz, bakımlı; Çocukların evden sonra en çok zaman geçirdiği yer okuldur ve en çok gördükleri kişi de öğretmenleridir. Rol model olmaları ve çocukların öğretmenlerini örnek almaları kaçınılmazdır. Bu nedenle öğretmenin hem temiz ve düzenli biri olması önemlidir. Ayrıca güzellik/yakışıklılık görecelidir ancak bakımlı olması, kendine özen göstermesi önemli bir göstergedir. Bunları okuyup, farklı fikirler öne süren ve öğretmenin rol model olma zorunluluğu olmadığını savunanlar olacaktır elbette. Ancak okul öncesi dönem çocuğunun bir yetişkin gibi muhakeme edemediği, doğru ve yanlışı ayırmada çok tecrübeli olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuklara ilkleri öğreten kişinin mümkün olduğu kadar “iyi” olması önemlidir. “Ben yalan söylüyorum ama bu kötü bir şey, sen söyleme! “cümlesi, okul öncesindeki bir çocuk için anlamlı ve öğretici değildir. Mükemmel olunması gerekli değil, herkes hata yapar. Ama hata yapmak ayrı, davranış bozukluğu ayrıdır.

Özellikler uzar gider ve kimse bunların hepsi olmayabilir. Fakat bir öğretmende sevgi ve sabır olmazsa olmazdır.

bartın escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI