Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (VI)

okul 5
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının önceki 5 bölümünü okumak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (I)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (II)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (III)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (IV)

Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (V)

5. Aile ile etkileşim / Aile katılımı:  Çocuğun gideceği okul tercih edilirken okulun aile katılımına nasıl baktığı sorulmalıdır. Aile katılımı, eğitim okul-aile-çocuk arasında sağlanan bir süreçtir. Bunlardan herhangi birindeki bir aksaklık, sürecin tümünü etkilemektedir. Dolayısıyla aileyi eğitimin dışında bırakmak söz konusu olamaz.

Michigan Eğitim Raporu’na (1999) göre, aileler çocuklarının eğitimlerine ilgi gösterdiklerinde ya da katıldıklarında, çocuk başarılı bir yaşam için eğitimin önemli olduğu mesajını almaktadır. Çocuk bu mesajı ne kadar erken alırsa, okul başarısı için o kadar yararlı olacağı açıktır. Bu yarar sağlandığında bundan aile de yararlanacaktır. Buradan okulda yapılan her aktivitenin aileye bildirilmesi ya da ailenin okulda yapılanları denetlemesi gerektiği sonucu çıkarılmamalıdır. Okul bir eğitim yeridir ve uzmanlıkları çocuk eğitimidir. Aile eğer okula inanmıyorsa bunu sorgulayarak değiştiremez. Bilmek ve kontrol etmek farklı şeylerdir. Ayrıca aile katılımında ve aileyi eğitimin içinde tutmanın içinde aileye de bazı görevler düşmektedir. Aileye düşen çocukla paylaşımların ve okulda öğretilen becerilerin evde desteklenerek pekiştirilmesi, okul tarafından istenilen katkıların sağlanması, her konuda okulla işbirliğine açık olunmasıdır. Eğitim kurumu da aileye eğitimin ve sürecin içinde aktif olarak yer vermeli ve ihtiyaç duyduğu noktalarda bilgilendirmelidir. Öğrenmenin tekrarlarla kalıcı hale geldiği ve bu nedenle okuldaki öğrenimlerin evde de pekiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Okul seçimi, okula hazırlık ve okula başlama, çocuğun ilk ciddi sınavı ve ailenin de ilk kez bir “başka’ ‘sına teslimiyetidir aslında. Bu nedenle önemi asla yadsınamaz ancak bu seçim sürecinin aileyi fazla da hırpalanmaması gerekir. Ayrıca bütün anne-babalar tüm değişkenleri belirlemenin ve kontrol altında tutmanın mümkün olmadığını bilmelidir. Ebeveynler ne istediklerini ya da istemediklerinin farkında olduklarında süreç zaten kendiliğinden ilerlemeye başlayacaktır.

bartın escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro