Boğulmaktan Korunma

  • 1 Star
    Loading...

cocuk-bogulmalari        Su Tehlikeleri :
Evinizin yakınındaki suyla ilgili tehlikeleri kontrol edin. (üstte bunların listesi mevcut.) Mümkün olduğunca çocuğunuzu sudan emniyetli bir yerde bulundurun. Örneğin, sizin bölgenizde tehlikeli bir su bulunuyorsa (Su birikintisi havuz gibi) etrafını yüksek çit ile çevirin ki çocuğunuz ona ulaşmasın.
Eğer çocuğunuz 5 yaşından küçük ise su üstünde bulunan kulübe veya tatil evini seçmeyin.

Küvet :
5 yaşından küçük çocuğunuz küvette iken her zaman onun yanı başında bulunun. Onu birkaç saniyeliğine de olsa yalnız bırakmayın.
Bebeğinizi yıkamak için küçük bebek küvetlerini kullanın. Böylece çocuğunuz su seviyesinin altına kaymaz.
Çocuk sandalyesi kullanmayın. Eğer sandalye (oturak) devrilirse bebeğiniz boğulur.

Yüzme Güvenliği :
Çocuklar yüzmeyi farklı yaşlarda öğrenirler. Çocuğunuzun,yüzerken veya suyla oynarken yetişkin birinin yakın kontrolüne ihtiyaç vardır.Yüzme ve suyla ilgili güvenlik dersleri önemli ve yararlıdır. İyi bir yüzme programı,yüzme becerisini öğrettiği kadar suyla ilgili güvenliği de öğretir. Bölgenizdeki kurslarla ilgili eğitim merkezlerini kontrol edin. Yüzme dersleri çocuğunuzu tam olarak boğulmaktan koruyamaz. Yüzme dersi alan çocuklar kendilerine fazla güvenip daha fazla risk altına girebilirler. Çocuğunuzun sizin gözetiminiz olmadan yüzebileceğini düşünmeyin.Bebeğinizi suda olduğu sürece tutun.Çocuğunuzun diz seviyesinden daha derin olan suda şişme kolluk gibi yüzdürücü malzemeler kullanmayın. Bu çocuğunuza yanlış bir güvenlik duygusu verir.

Yüzme Havuzunda :
Eğer havuzunuz varsa ;
Etrafının tamamen çitle çevrildiğinden,Çitin en az 1,2 metre yüksekliğinde olduğundan,Kapının kendiliğinden kapanan ve kilitlenen kapı olduğundan,Yakınlarda telsiz telefon olduğundan,Güvenlik malzemelerinin yakın olduğundan (can simidi, halat , can yeleği gibi) ,Ailenizden en az bir kişinin ilk yardım ve kalp masajı konusunda eğitimli olduğundan emin olun.

Can Yeleği :
Çocuğunuz teknede ve iskelede iken mutlaka can yeleği giymelidir. Can yeleği ebadının çocuğunuza uygun olduğunu etiketinden kontrol edin. Can yeleği gerekli standartları sağlamalıdır.Daha fazla güvenlik için çocuğunuz sahilde, iskelede veya yüzme havuzu kenarında oynarken de can yeleği giydirin.Küçük çocuklar hızlı hareket edebildikleri fakat tehlikeyi anlayamadıkları için yüksek boğulma riskine sahiptir.Bebek veya küçük bir çocuk derinliği yalnızca 5 cm olan suda boğulabilirler.

OKUYUCU YORUMLARI