Çocuğum Anaokuluna Başlamaya Hazır mı? (III)

anaokulu 2
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. ve 2. kısımına ulaşmak için aşağıdaki bağlantları kullanınız

Çocuğum Anaokuluna Başlamaya Hazır mı? (I)

Çocuğum Anaokuluna Başlamaya Hazır mı? (II)

Zamanlamaya dikkat edin.

Çocuklarını okula yollamayı düşünen aileler bu yeni sürecin zamanlamasına dikkat etmelidirler. Yetişkinler bile yeni bir işe başlayınca ya da yeni bir eve taşınınca az da olsa yabancılık çekerken, çocuğun hiç bilmediği bir deneyim yaşayacak olmasının önemi göz ardı edilmemelidir.

Annenin işe başlaması, kardeş gelişi, aileden birinin vefat etmesi ya da taşıntına gibi çocuğu yaşamını direkt ve çok etkileyen durumların hemen arkasından okula başlatmak çok olumlu olmayacaktır. Anne işe başladığı için okula gittiği, kardeş yüzünden evden gönderildiği, ninesi öldüğü için okula yollandığı gibi çok da doğru olmayan eşleştirmeler yaparak, zihninde okulu olumsuz imgelerle yerleştirecektir. Hâlbuki eğitimcilerin istediği çocuğun okulu her zaman pozitif yaşantılarla ve örneklerle anımsamasıdır. Bu olumlu çağrışımlar aidiyet duygusunun gelişimine olumlu katılar sağlar. Böylece okulu daha kolay benimser ve sever. Düzendeki değişiklikler birden fazla olduğunda çocuğun uyum süreci uzar ve zorlaşır. Bu nedenle;

Çocuk annenin işe başlamasından birkaç ay önce okula başlamalıdır. Kardeşin doğumundan önce okul süreci benimsetilmelidir. Taşınmadan önce yeni okula gidilmesi tercih edilmelidir. Ölüm gibi bir kayıptan sonra bir süre değişiklik yapılmaması, çocuğun önce kayba alıştırılması gereklidir. Her ailenin yapısı ve her çocuğun kişiliği farklı olduğundan yaşantıların etkileri de farklılık gösterebilir. Bu sebeple her aile gelişen durumları kendi yöntemleri ile düzenlemelidir.

Çocuğunun okula hazır olduğunu düşünen aileyi meşgul eden çok önemli bir başka soru da “hangi okul?” sorusudur. Sorudur ama aynı zamanda sorundur. Çünkü pek çok değişkene bağlı olarak karar vermek her geçen gün zorlaşmaktadır.

tokat escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro