Çocuğum Çok Hırslı (I)

  • 1 Star
    Loading...

İlkokul öncesi dönemde çocukların oynadığı oyunların bazen eğlenceli olmayabileceğini ebeveynler iyi bilir. Çocuklar genellikle kendi kurallarıyla oynamak ister ve kaybettikleri zaman moralleri bozulur. Fakat çocuklar altı yaşına eriştiklerinde çoğu oyunlardan içtenlikle hoşlanmaya ve eğlenmeye başlarlar. İlkokul çağındaki çocuklar duygularını kontrol etmekte daha becerikli olup kazanmaya çok da fazla odaklanmaz. Bunun nedeni artık başkalarının düşüncelerini kavramaya ve bu düşüncelere değer vermeye başlamalarıdır.

6-9 yaş arası çocuklar neredeyse tüm oyunlardan hoşlanır. Tenis, basketbol ve futbol gibi organize sporlar ilgilerini çekerken kâğıt ve satranç gibi strateji oyunlarını da severler. Masa oyunları ve bilgisayar oyunları da çocuklar arasında çok popülerdir. Ayrıca sokakta oynadıkları oyunların da onlara son derece keyif verdiği inkâr edilemez.

Çocuklar, içinde becerilerini kullanabilecekleri planlama ve strateji oyunları oynamayı da sever. Okul öncesi dönemini tamamladıktan ve okula başladıkları zamandan itibaren oyun oynarken, atacakları adımları da dikkatle seçer duruma gelirler. Diğer oyuncuların da hamlelerini takip eder ve olası kazanç ve kayıp durumlarını rahatça hesaplayabilirler. Aynı zamanda başarılarını zihinlerine kaydedip, bunları ifade etmek isterler. “Hiç yanmadan topu elliye kadar saydırdım.” gibi değerlendirmeler yaparlar.

Oyun oynamak son derece gerekli bir etkinliktir. İşbirliği içinde oyun oynamayı öğrenen çocuklar bu oyunlardan son derece zevk alır. Bazı çocuklar ise grubun kurallarını kabul etmekte zorlanır. 6-9 yaş arası çocuklar birbirlerini dikkatle izleyerek mızıkçılık yapan arkadaşlarını kolayca tespit edebilir. Oyunların kurallarını da kolayca değiştirmekte tereddüt etmezler. Fakat tüm çocuklar değişen kuralları kabul etmeli ve oyuna o şekilde devam edilmelidir. Aksi takdirde anlaşmazlıkların çıkması kaçınılmazdır.

tekirdağ escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro