Çocuğum Evde Nasıl Ders Çalışabilir? (III)

ders3
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. ve 2. kısımları için aşağıdaki bağlantıları kullanınız

Çocuğum Evde Nasıl Ders Çalışabilir? (I)

Çocuğum Evde Nasıl Ders Çalışabilir? (II)

Eğer çocuk herhangi bir dersinde başarılı olmakta zorlanıyorsa ebeveynleri ona evde yardım edebilir. Çocuğunuzun sorduğu bir soruya cevap vermek bazen sadece bir kaç dakika alırken, bazen cevap verilmeden önce konu üzerinde biraz araştırma yapmak ve daha sonra sorduğu soruları cevaplamak doğru olacaktır. Her iki şekilde de velinin çocuğa yardım çabası ve konuya dahil olması mutlaka çocukta ilerleme sağlayacak ve belki de yeni ilgi alanlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Öğrenme tek taraflı değildir. Ebeveyn çocuğa öğrettiği gibi çocuk da ebeveynine veya kardeşlerine onların bilmediği bir beceriyi sunabilir. Yeni bir bilgiyi onlarla paylaşabilir. Bunun yanı sıra kendisi de kardeşlerinden öğrenebilir. Çocukların merak ettiği bir konu varsa okulda öğretilmese dahi bilgilendirilmeleri doğru olacaktır. Çocuğunuzun evde gerçekleşen eğitimini zenginleştirmek istiyorsanız şu önerilere bir göz atın. Bir günlük tutması ve arzu ettikçe bu günlüğe duygu ve düşüncelerini yazması iyi bir fikirdir. Kitapçılara birlikte gidip ilgi duyduğu konularda birlikte kitap seçilerek çocuk okumaya mutlaka teşvik edilmelidir. Gazete veya dergilerden birine abone olunması da önemlidir. Evdeki kütüphanenizde ise ansiklopediler, kitaplar, sözlükler ve farklı konularda bilgiler veren referans kitaplarının bulunması da büyük önem taşır.

Örneğin düzenli olarak buzdolabının kapağına çocuğunuzun bilmediği yeni bir kelimeyi asabilir ve hafta içinde bu kelimeyi cümle içinde kullanması için onu teşvik edebilirsiniz. Müzelere, açık alanlara, konserlere ve tiyatro oyunlarına birlikte yapılacak geziler son derece yararlı olduğu gibi, televizyonda özellikle bilgilendirici belgeseller izlemek okul dışı eğitimde önemli ve gerekli unsurlardır. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin. Öğrenmeyi paylaşın. Çocuğunuzu hiç kimse ile kıyaslamayın ve gelişimini olumsuz nitelendirmelerle etkilemeyin. Baskı olmaksızın başarı daha kolay gelir. Öğrenme süreci ne kadar önemliyse stressiz olması ve sona erdikten sonra çocuğun rahatlamak ve dinlenmek için yeterli zamanının olması son derece önemlidir.

Eğer çocuğunuzun bazı konularda ilgisinin azaldığını düşünüyorsanız yeni bir yöntem deneyebilir, bir süre bekleyebilir ya da onu farklı alanlara yönlendirebilirsiniz. Okul dışında, hayatın içinde ve evde gerçekleşen öğrenme sürecini çeşitli unsurlarla desteklemek o kadar kolaydır ki mutlaka çocuğunuz için uygun seçenekleri bulabilirsiniz

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro