Çocuğum Ödevini Yaptı mı? (II)

okul başarısı
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Ebeveyn çocuğun etkinliklerine göre bir program ayarlayabilir ve esnek bir planlama geliştirerek oyun ve ödev saatlerini dengeleyebilir. Ödevleri konusunda daha sorumlu davranmasını istiyorsanız, ödevlerini ayrı bir deftere yazmasını sağlayarak işe başlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz okuldan geldiğinde ödevinin ne olduğunu bilir. Uzun ödevlerini daha rahat yapabilmesi için de önceden başlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu sizi gece geç saatlerde çıkan, “A unuttum, yarına başka yapılması gerekenler var!” gibi sürprizlerden de korur.

En iyisi ödevini yaparken çocuğunuzun yanında olmaktır. Mutfağınız uygunsa, siz yemek yaparken onun yanınızda çalışmasını sağlayabilir, birlikte küçük molalar verebilir ve ödev yapmayı, birlikte paylaştığınız bir olay haline getirebilirsiniz. Bu arada çıkacak küçük tartışmalara da hazır olmalı, “Öğretmenim böyle yap demedi.’ “Ben kelimeleri ezberledim.” ya da “Tekrar etmeme gerek yok.” gibi karşı koymalarla karşılaştığınızda şaşırmamalısınız. Ona hatalarını gösterirken nazik olmaya ve disiplinli bir tavır sergilemeye özen göstermeniz yerinde olur. Anlamadığı konularda biraz yardımcı olarak onu desteklemeniz de iyi olacaktır.

Eğer belli bir dersle ilgili sıkıntısı varsa, özel bir öğretmen tutmayı düşünebilirsiniz, Fakat sürekli sorun yaşıyorsa, öğretmeni ile konuşarak durumu çözmeyi denemeniz gerekebilir. Verilen ödev fazla zor ve uygunsuz olabilir. Bu konuda fikirlerinizi öğretmenine belirtmekten kaçınmayın.

İkinci sınıfı bitirene kadar çocuğunuzun ödev konusunda ikaz edilmesi normal bir durumdur. Bazen sert olmalı ve ona bu konuda taviz vermeyeceğinizi göstermelisiniz. Üçüncü ve dördüncü sınıfa geldiğinde halâ yardıma ihtiyacı olsa da görevlerini tamamlama konusunda daha hassas olacağı kesindir.

rize escort

OKUYUCU YORUMLARI