Çocuğum Rekabeti Çok Seviyor (III)

azimli
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Serinin 3.kısmıdır. Aşağıda linklerde ise, 1 ve 2.kısım bulunmaktadır.

Çocuğum Rekabeti Çok Seviyor (I)

Çocuğum Rekabeti Çok Seviyor (II)

Çocuğunuzdaki aşırı rekabet duygusu sizi endişelendiriyorsa, deneyebileceğiniz pek çok yaklşım mevcuttur. Çocuğunuzun bu davranışı üzerine odaklanın ve her fırsatta bu konuda konuşmayı deneyin. Olayı diğer tarafın gözüyle de görebilmesini sağlamalı, rekabet ederken kaybetmeyi de öğrenmesini ve kazananı kutlaması gerektiğini açıklamalısınız. Diğer yandan çocuğunuz sizi örnek aldığından, bireysel rekabet duygunuzu da gözden geçirmelisiniz. İyi bir yarışmacı olun, kaybetmeyi önemsemeyin ve üzerinde durmayın. Böylece o da aynı eğilim içine girecektir.

Eğer çocuğunuzun bu yoğun rekabet dürtüsünü anlayamıyor ya da onu etkileyemiyorsanız, genel tabloyu bir kez daha gözden geçirmeniz yerinde olur. Daha çok ilgi çekmek istiyor olabilir. Ev içinde ve okulda yapılan oyun ve etkinliklerde nasıl yer aldığınızı gözlemleyin. Farklı bir uğraş edinmesi belki daha yerindeolur. Diğer yanda yaşı dolaısıyla katıldığı aktivitelerde zorlanıyor da olabilir.

Çocuğunuz üzerinde baskı kurmayı bırakıp, eğer istiyorsa bu duyguyu kendisinin oluşturmasına izin vermek doğru olur. Fakat rekabetçi davranmayı sürdürüyor da olabilir. Bu durumda etkinliğin kendisinden alınacak zevkin önemini vurgulayarak sadece kazanmaya odaklandığı takdirde bu zevkten mahrum kalacağını gösterebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI