Çocuğum Neden Söz Dinlemiyor?

  • 1 Star
    Loading...

Biz yetişkinler, nasıl ki her anladığımızı ve her duyduğumuzu yapmıyorsak, çocuklar da yetişkinlerin her isteğini yerine getirmek istemeyebilir. Bunu yapma nedenleri yaşlarına bağlı olarak değişir. Ancak 1 yaşında bir çocuk için dünyayı keşfetme isteği ebeveynin belirlediği kurallardan çok daha anlamlıdır.

2 yaşındaki çocuk ise yetişkinlerin karmaşık cümleleri içinde kaybolurken defalarca “atma” denilen kaşığı, yere her attığında annesinin yüzünüzdeki ifade ile eğlenmektedir. Yaptığında sonucun ne olacağını duymak çocuk için anlamlı değildir. Çünkü zihnindeki imgelem ebeveyninki kadar net bir şekilde oluşmaz.

3 yaşında karanlıktan korkmak; 4 yaşında yalan söylemek. Bunlar muhatap olması zor olsa da doğal ve gelişim süreci içindeki normal davranışlardır. 1 yaşında iken babasının kucağında denize giren bir çocuk, 3 yaşında denizden korkabilir.

Beyin gelişimi doğrusal bir çizgi izlemez. Peş peşe gelen yeniden yapılanmalarla gelişir. Bu da belirli bir yaşta edinilen bir becerinin, ileride başka bir beceri edinirken bir süre sekteye uğrayabileceği anlamına gelir. Çünkü bu süreçte sinir hücreleri arasındaki bağlar yeniden yapılanır.

zonguldak escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro