Çocuğum Yemek Seçiyor (I)

yemek
  • 1 Star
    Loading...

Yemeğin bitmeden kalkmayacaksın!, Salatanı yemezsen tatlı yiyemezsin!, Hadi canım bir lokma daha!, Tabağındakileri bitirmezsen başka hiç bir şey yiyemezsin

Aileler, çocuklarının yemek yemesini sağlayabilmek için her yolu dener. Bazıları tehdit eder, bazıları pazarlık yapar, bazılar da herkes masadan kalksa bile, çocuklarını saatlerce masada oturtur: Yemeğin bitmeden masadan kalkmayacaksın

Birçok aile zorlamanın yemek seçmeyi önlemediğini öğrenmiştir. Böyle bir durumda ailelerin kendi çocukluk dönemlerini hatırlamaları yerinde olur. Mutlaka bir zamanlar kendileri de doyduklarında bile yemek yemeye zorlanmışlardır. Bazı kişiler böyle durumları hiçbir zaman unutamamakta ve çoğunlukla yemeye zorlandıkları bir yiyeceği ömür boyu yememektedir.
adana escort
Yemek seçme, çoğunlukla yemek miktarı ve çeşidi konusunda yapılan tartışmaların ve yaratılan stresin bir sonucudur. Çocuklarını tam zamanında yemek yemeye zorlayan aieler, çocuğa iştahını kaybettirebilir. Ne yediği, ne zaman yediği ve ne kadar yediği üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmayan çocuk, kendisini güçsüz ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilir. Aynı durum, herhangi bir yetişkine de kendisini bu şekilde hissettirecektir. Böyle bir durumda çocuk, tepkisini kızgın bir şekilde belirli yiyecekleri istyerek ya da ağır hareketlerle tabağındaki yiyecekten minik parçalar kopararak gösterir. Her iki durumda da aileyi bilinçli olarak kızdırma amacı gütmemektedir. Bu olduğunda kızmak bir çözüm olmz. Çocuk aslında bilinçsizce bir yardım talebinde bulunuyordur ve bu kesinikle dikkatle değerlendirilmelidir.

Yemek seçen çocuklar lezzeti göz ardı eder ve yiyecekleri itici bulur. Bazen stres içeren durumlarda çocuk belirli yiyecekleri tamamen reddedebilir. Kayıtlara geçen küçük bir kız pişirilmiş sebzelerden o kadar nefret ediyordu ki, onları yeme düşüncesi bile onu ağlatıyordu.

OKUYUCU YORUMLARI