Çocuğumun Öğretmeni ile Aynı Fikirde Değilsem Ne Yapmalı? (II)

Haberiniz Olsun..! Eğitimde 2016'da neler yaşandı?
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. kısmı için TIKLAYINIZ

“Erkan’a özel olarak hatırlatırsanız, ödevleri konusunda daha dikkatli olabilir!” “Sanırım Çiğdem başka bir okuma grubuna geçerse daha hevesli olacaktır.” ya da “Ali olumlu sözler duyduğunda daha ilgili olan bir çocuktur.” gibi bilgilendirme ve önerilerle öğretmeni doğru yönlendirmeniz mümkündür. Karşılığında öğretmen bu sözlerinizi değerlendirmeli, dikkate almalı ve eğer herhangi bir değişiklik yapamayacaksa size bunun nedenini
açıklamalıdır.

Görüşmeler sırasında yumuşak ve saygılı bir tavrı korumak önemlidir. Birçok öğretmen, veliler konuşurken onların kimi zaman düşmanca ve saldırgan tavırları nedeniyle savunmaya geçer. Bu nedenle öğretmene sempati ile yaklaşmak ve işinin ne kadar zor olduğunu anladığınızı hissettirmek önemlidir. Öğretmen işine karışılıyormuş gibi hissetmemeli/ yaklaşımınızı “yapıcı” olarak değerlendirmelidir.

Çocuğunuza öğretmeni ile görüşeceğinizi söyleyin ve bu konuda endişelenmemesini sağlayın. Çocuğunuz öğretmeninin ona kızacağından ve sonrasında bunun için cezalandırılacağından korkabilir. Bunun normal bir görüşme olduğunu belirterek özellikle söylemenizi istemediği bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz. Diğer yandan öğretmene çocuğunuzun bu görüşmeden dolayı endişelendiğini söylemeniz de yerinde olur. Öğretmenle konuşmanız bittiğinde çocuğunuza çok iyi bir görüşme olduğunu anlatabilir, uzlaştığınız konuları dile getirebilirsiniz.

Aynı zamanda öğretmenin beklentilerini de dile getirmeli ve çocuğunuzun istenen şekilde davranmasını sağlamaya çalışmalısınız. Görüşmeden sonra gerekli değişikliklerin yapılıp yapılmadığını takip etmeli ve çocuğunuza bu konuda olumsuz bir tepki verip vermediğine dikkat etmelisiniz. Eğer memnun değilseniz, bu konuyu müdürle görüşmeli ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını iletmelisiniz. Bu da işe yaramazsa farklı seçenekler aramanız yerinde olur.

Eğer ısrarcı olursanız tüm problemleri çözmeyi başarırsınız. Yine de tüm iyi niyetli çabalarınıza rağmen çocuğunuzun durumu kötüye gidebilir. Birçok öğretmen ve idareci sorunlara esnek yaklaşabilmektedir. Yine de çocuğunuz gerekli ilerlemeyi kaydedemiyorsa seçenekleriniz hâlâ mevcuttur. Durumu olduğu gibi kabul edebilir ya da çözümü bir başka devlet okuluna ya da özel okula geçerek arayabilirsiniz.

şanlıurfa escort

OKUYUCU YORUMLARI