Çocuğumun Okulda Sıkılması Problemi (I)

anaokulu
  • 1 Star
    Loading...

Öğrenim çocuk yaşamının heyecanlı bir parçası olmalıdır ama ne yazık ki çocuklar çoğunlukla, ‘Okuldan nefret ediyorum. Çok sıkıcı.” der ve okula zorla gider.

Çocuğun okulu sıkıcı bulmasının pek çok nedeni olabilir. Bazen konular çok yavaş öğretilir, bazen de hızlı anlatılıp çabuk geçilir. Çocuklar ayrıca kendilerinin yapmadığı işlerle ilgilenmez ve öğretmeni seyretmekten sıkılır.

Birçok okul programı esnek Olmadığından öğretmenler, başarılı öğrencilere çabuk bitirilmesi gereken konularda söz hakkı verir ve diğer öğrenciler onları sadece izler. Bu, çocuklar için son derece zevksiz ve sıkıcı bir durumdur. Yavaş öğrenen bir çocuk kolayca sıkılır. Konular hızla ilerlediğinde ve anlatılanları anlamadığında önce anlamadığını söyleyecek ama birkaç kez bunu tekrarladıktan sonra öğretmenin tepkisinden çekineceği için vazgeçecektir. Sonuçta kendini aptal ve işe yaramaz hissetmesi bile mümkün olabilir.

Kendisini yeterlince başarılı bulmayan çocukların dağılıp, ilgisiz olması kaçınılmazdır. Ebeveyni tarafından başarılı olması için baskı gören ya da evinde problem yaşayan çocuklar da başarılı olmakta zorlanır ve sonra sıkıldıklarından şikâyet eder.

“Okul çok sıkıcı.” cümlesi pek çok şey ifade edebilir. Bu nedenle bu şikâyetin nedenini anlamaya çalışmak çok önemlidir. Nadiren gerçekleşen bu tür bir yakınma önemli olmayabilir ama sıklıkla tekrarlanıyorsa bir sorun var demektir.

Çocuğunuzla bu konuda konuşun. Size neden sıkıldığını anlatmasını sağlayın. Sınıfta işledikleri konular çok mu zor? Çok mu kolay? Evde ya da okulda onu rahatsız eden bir şey var mı? Okulda arkadaş edinebilmiş mi? Nelerin değişmesini isterdi? Gibi soruların cevaplarını arayın ve birlikte çözüm Önerileri üretin.

sivas escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI