Çocuğunuzla Dalga Geçilmesi Problemi

dalga
  • 1 Star
    Loading...

Tüm çocukların alay kurbanı olduğu bir dönem vardır. Sınıf arkadaşları, çarpmayı bile bilmiyorsun, Mehmet’in bir kız arkadaşı var, Aptal, Kepçe kulak diyerek birbirlerini aşağılarlar. Bu aşağılama büyüme sürecinin bir parçası gibi görünse de, eğer bir çocuk yoğun ve sürekli bir biçimde bu aşağılamalarla karşılaşıyorsa, önlem almakta yarar vardır.

Aileler böyle bir durumda karışık duygular hissedebilirler. Gerçekten de o diğerlerinden farklı mı ?  ya da Onu yetiştirirken bir yerde hata yaptım mı ya da nasıl bir hata yaptım ? diye düşünebilir. Bu hareketlere baş kaldırıp kaldırmamasını önermek konusunda kararsız kalabilirler. Belki de çocuklarının bu durumla bir şekilde baş etmesini arzular ve acımasız dünyayla başa çıkabilmesini ister. Ayrıca bu durum onlara kendi kötü deneyimlerini de hatırlatabilir.

Aileler bu konuda ne hissederse hissetsin, çocuk sürekli olarak problem yaşamaya devam ediyorsa, ailelerin devreye girmesi gereklidir. Aksi takdirde, sıkça alaya alınan çocuğun kişiliğinin ve kendine olan güveninin zedelenmesi kaçınılmazdır. Kendisini bir süre sonra onunla alay eden çocukların gözleriyle görmeye başlayabilir ve alay edilmeyi hak ettiğini düşünebilir. Böyle bir durumda kendi davranışları da diğer çocukların kolayca onunla alay etmesine zemin hazırlayacaktır.

Bazen çocuklar bilinçli olarak kendileri alay edilmeye zemin hazırlar. Bir şekilde ilgiye ihtiyaç duyduklarından bu ilginin olumlu ya da olumsuz olması onlar için fark etmez. Kendisini yalnız hissetmesi nedeniyle olumsuz bir ilgi bile hiç olmamasından daha iyi görünür.

Eğer çocuğunuz kendisiyle sürekli olarak alay edildiğinden şikayet ederse, öncelikle isyan duygusunun son derece normal olduğunu ona açıklayın ve kimsenin bu durumdan hoşlanmayacağını belirtin. Durumla ilgili yeterli ve detaylı bilgi toplayıp işe koyulmaya başlayın ve önlemler alın.

OKUYUCU YORUMLARI