Çocuğunuzu Hastalıklardan Koruyun

  • 1 Star
    Loading...

Son günlerde havanın soğuması, toplu ve kapalı ortamlarda bulunulması, okul ve kreş ortamı gibi etkenler özellikle çocukların daha sık hastalanmalarına neden oluyor. Bu dönemde çocukları hastalıklardan korumak için bir dizi önlem alınması gerekiyor.

Çocuklarda soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları, sinüzit, orta kulak iltihabı ve larenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra bronşit ve zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları bu dönemde sık görülmektedir.

Çocuğunuzun demir ve D vitamini düşükse daha sık hastalanır

Çocukların yoğurt, süt, peynir gibi kalsiyum ürünlerini; et, süt, tavuk gibi protein ürünlerini ve pilav, makarna, ekmek gibi karbonhidratlı besinleri dengeli şekilde tüketmesi, bunun yanı sıra meyve ve sebzelerden yeterli vitamin alımı sağlanmalıdır. Demir ve D vitamini eksikliği olan çocuklar hastalıklara daha yatkındır.

Çocuk bunları beslenme ile yeteri kadar alamıyorsa doktora danışılarak takviye yapılmalıdır. Çocuğun haftada 1-2 defa balık yemesine özen gösterilmelidir. Çocuklar abur cubur ve şekerli gıda yeme alışkanlığından uzak tutulmalı, meyve sebze tüketimi artırılmalıdır. Bal, zencefil, zerdeçal, kekik, soğan, sarımsak gibi doğal koruyucu besinleri dengeli şekilde tüketmeleri sağlanmalıdır.

Bağışıklık sisteminin mikroplara karşı her zaman hazırlıklı olması için aşılarını eksiksiz yaptırın!

Kızamıktan suçiçeğine, sonbahar ve kış aylarında artış gösteren döküntülü ve bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en önemli yolu da aşılamadan geçmektedir. 6 aydan büyük çocuklara grip aşısı yapılabilir. Özellikle alerjik hastalığı veya astımı olanlara, kalp hastalığı bulunanlara mutlaka aşı yapılmalıdır.

Çocuğunuzun kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süre kalmamasına özen gösterin

Çocuklar için alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlar yerine açık hava etkinlikleri tercih edilmelidir. Özellikle çocuğun odası ve evin tamamı sık sık havalandırılmalıdır. Çocukları kış hastalıklarından korumanın en önemli yolunun ‘elleri yıkamak ’ olduğu unutulmamalıdır.
Sağlıklı bir uyku düzeni hastalıklara karşı direnci arttırır!

Yorgun ve uykusuz olunan dönemlerde daha sık hasta olunmaktadır. Çocuğunuzun her gün 8-10 saat uyumasını sağlayın.

Özellikle hastalık mevsiminde çocuğunuz arkadaşlarını öpmesin

Hastalıklar çoğunlukla ağızdan çıkan damlacıklar ve temas yoluyla bulaştığından çocuklar arkadaşlarını öpmemeli, kendisinin öpülmesine izin vermemelidir. Bir çocuk kardeşi ya da en yakın arkadaşı da olsa başkasının çatal, kaşık ve bardağını kullanmamalıdır. Hasta olan çocuklar okula gönderilmemelidir. Çocuğa hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burun bölgesini kağıt mendille kapatması ve sonrasında mendili atması öğütlenmelidir.

Çocuğunuzu ince ve kat kat giydirin!

Çocuğu aşırı üşütmek, aşırı terletmek ve ona kalın giysiler giydirmekten kaçınılmalıdır. Soğuk kendi başına hastalık yapmaz ise de soğukta kalıp üşüyen vücut, mikroplardan daha kolay etkilenmektedir. Çok kalın giyinmek yerine kolayca çıkarılabilecek ince ve kat kat giysiler giydirilmelidir.

Bulunduğu ortamda asla sigara içmeyin!

Sigara, sadece içene değil, çevreye de zararlıdır. Sigara içenler her ne kadar bebek ve çocuklardan uzakta içip üzerlerini değiştirseler de, nefeslerindeki ve üstlerine sinen koku sigara bittikten sonra da devam eder. Sigara içilen yerlerde durmak bebeklerde ve küçük çocuklarda alerjik solunum hastalıklarına yatkınlığı artırır.

İçeriğini bilmediğiniz bitkisel ilaçları çocuğunuza içirmeyin

Bitkisel ilaçların hastalıklardan koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu ilaçların da yan etkileri olabilmektedir ve özellikle karaciğere olumsuz etkileri vardır. Çocuğun kronik bir hastalığı varsa mutlaka kontrolleri yaptırılmalıdır. Önlemlere rağmen kışın çocuk çok sık hastalanıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü ’nden Uz. Dr. Nihal Madak Binboğa, çocukları kış hastalıklarından korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

OKUYUCU YORUMLARI