Çocuklara AIDS Eğitimi Verilmesi

  • 1 Star
    Loading...

Ebeveynler genellikle çocukları ile AIDS gibi ölümcül bir hastalığı tartışmaktan kaçınır. Yine de küçük çocukların bir kısmı bu gibi hastalıkların varlığından haberdardır.
Televizyon ve radyodaki haberlerden, okudukları hikâyelerden, dergilerden, ebeveynlerden ya da arkadaşlarından edinilen bilgiler bu konuda fikir sahibi olmalarını sağlar.
AIDS hastalarının çoğunun öldüğünü duymuş olduklarından ve insanların bu hastalığa nasıl yakalandıklarını bilmediklerinden, AIDS’in son derece gizemli ve korkutucu olduğunu düşünürler.
Çocuğunuzla AIDS konusunu konuşurken onu korkutmadan, doğru bilgileri vermenin yolunu aramalısınız. Çocukların bu hastalığa yakalanma riski az olduğundan, onu rahatlatmakla işe başlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz ailenizden birisinin bu hastalığa yakalanmasından korkuyorsa, ailenizdeki bireylerin AIDS’e yakalanma olasılığının düşük olduğunu belirtmenizde de fayda vardır.
Çocuğunuzun size bu konuda sorular sormasına ve bildiklerini anlatmasına izin verin. Sahip olduğu bazı bilgiler son derece gerçek dışı olabilir. Sorduğu bazı sorular ise, sizin açıklayamayacağınız kadar karmaşık cevaplar
gerektirebilir. Yine de ancak açık bir iletişim sayesinde hastalıkla ilgili gerçekçi bir bakış açısı oluşabilir. Küçük çocuklar AIDS’e yakalanmanın, suçiçeği çıkarmak ya da üşütmek kadar kolay olduğunu düşünebilir. Bu noktada açıklamanız gereken şey virüslerin birbirine benzemediği ve AIDS’e yakalanmanın kolay olmadığıdır. Olgunluk derecesini de göz önüne alarak bazı ayrıntılardan söz edebilir, “Vücudunda bu virüsü taşıyanlar bunu bazen başkalarına bulaştırabilir.” , “Doktorlar AIDS virüsünü taşıyıp taşımadıklarını anlamak için hastaların kanlarını kontrol eder.” veya “AIDS’e yakalanmamayı sağlayan bazı yöntemler var.” gibi açıklamalarla AIDS’in yalnızca seks yoluyla ya da kan bulaşmış enjektörlerden geçtiğini belirtebilirsiniz.
Çocuğunuz bu konuyu sizinle konuşabileceğini bilirse, daha az endişelenecektir. Bunu konuşmak için bir ortam doğmadıysa genel bir sohbet sırasında, güvenli seks ve büyüme konularından söz ederken konuyu AIDS’e getirebilirsiniz. Ayrıca bilgilendirici kitaplar alıp, birlikte okumanız da mümkündür. Bilgi sahibi olduğunda, doktorların ve araştırmacıların AIDS’ten korunma yollarını sağlamak ve tedavi geliştirmek amacıyla yoğun bir biçimde çalıştıklarını bilecek ve rahatlayacaktır.

www.escortperl.com

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro