Çocuklara Dini Bayramları Anlatmak

dini bayram
  • 1 Star
    Loading...

Farklı dinlerde olan çocuklar, bayramlar ve dini günlerin kutlamalarında kendilerini ayrı ve yabancı hissedebilir. Kendilerinin kutlamadıkları bir bayramın neşesi ve hazırlıklarından uzak olmak pek de hoşnut edici değildir.

Okulda ve çevrelerinde, bu konuda yapılan konuşmaları duyar ve öğrendiklerinin “farklı” olması durumunda şaşırırlar. Çoğunluğun farklı bir dine inandığı bir ülkede, değişik gelenekler ve alışkanlıklar içinde, çocuklar kendilerini bir şeyler kaçırıyormuş gibi hissedebilir. Başka çocukların niçin kendi bayramlarını kutlamadığını merak edebilir, hatta onların geleneklerine özenebilirler.

Kendi bayramları, diğerlerininki kadar neşeli geçmiyorsa, bu defa bir kızgınlık duygusunun ortaya çıkması da olasıdır. Böyle bir durumda çocuğunuzla konuşurken anlayışlı ve açıklayıcı olmaya özen göstermelisiniz. Farklı dinler ve gelenekler üzerine onu bilgilendirmeli, farklılıkları açıklamalı, benzerlikleri ise mutlaka gösterip, kendisini yabancılaşmış hissetmemesini sağlamalısınız. Her çocuk kendi ailesinden gelen geleneklere sahip çıkmayı ve bunlardan zevk almayı öğrenmelidir. Ve ancak bu, doğru ve sakin bir yaklaşımla gerçekleşebilir.

Bayram tatillerinin olumlu bir hava içerisinde geçmesini sağlamak, çocuğunuzda memnuniyet ve neşe duygusu yaratacaktır. Hediyeler vererek, her zaman yemediğiniz farklı yiyeceklerle, oyunlarla ve neşeli toplantılarla kutlanan bayramlar, çocukların hafızalarında yer eder.

Farklı dinlerin bayramlarını bilmesi de çocuk için önemlidir. Böylelikle farklılıklara saygı duymayı ve kutlamayı öğrenecektir.

Böyle zamanlarda değişik dinlerden arkadaşları varsayıp paylaşıma girmesi çocuk için olağanüstüdür. Bir Noel ağacı süslemek çocuk için farklı ve özel bir deneyim haline gelebilir. Unutulmaması gereken, ebeveynin her zaman çocuk için örnek model olduğudur. Çocuk ebeveyninin tutumlarını benimseyeceğinden, hoşgörü ve saygı duygusunu da ailesinden öğrenecektir. Çocuğunuzun doğru, adil ve hoşgörülü bir tavır benimsemesini istiyor-sanız, bu davranışları öncelikle kendinizin benimseyip uygulamanız doğru olacaktır.

elazığ escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro