Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda Alt Islatma
  • 1 Star
    Loading...

Çocuklarda Alt Islatma Problemi ve Tedavisi Nedir?

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken yapılan bir takım yanlışlıklar, çocuklarda ilerleyen zamanlarda altını ıslatma probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çocuklar gelişim sürecinde 2-3 yaşlarında mesane kaslarının gelişmesi ile birlikte tuvalet alışkanlığını tam olarak kazanabilirler. Tuvalet alışkanlığını gece ise tam olarak 3-4 yaşlarında kazanırlar. Bu dönemde çocukların arada sırada altını ıslatması normal görülebilir.

5 yaşından sonra çocuklarda uyku esnasında altını ıslatırsa, altını ıslatma probleminden söz edilebilir.  Bu dönemde gece altını ıslatma problemine erkek çocuklarında daha sık rastlanırken, gündüz altını ıslatma problemi de sık olarak kız çocuklarında görülmektedir.

Çocuklarda altını ıslatma probleminin birçok nedenleri vardır.

Bu nedenle psikososyal ve biyolojik faktörler 2 kısımda incelenir.

1-Psikososyal faktörler: Anne babanın çocuk üzerinde baskı kurması, aile içi iletişim problemleri (çocuğun kavga ve gürültü ortamında yetişmesi), sosyal beceri eksikliği ve sosyoekonomik düzey, psikolojik nedenlerdir.

2-Biyolojik nedenler:  Genetik yatkınlık, çocuklarda görülen derin uyku diye adlandırılan uyku problemleri, çocuğun motor gelişimi, dil gelişimi, kemiklerinde gecikme ve hormonal faktörler, biyolojik nedenlerden birkaçıdır.

Çocuklarda tuvalet eğitimine çocuk gelişimini tamamlamadan başlamak,  altını ıslatma problemini tetikler. Özellikle bu dönemde çocuğa baskı uygulanması çocuğu olumsuz anlamda fazlasıyla etkiler.

Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda altını ıslatma problemi görüldüğü zaman, ebeveynlerin çocuğa nasıl yaklaşacağını bilmesi son derece önemlidir. Altını ıslatan çocuk, küçük düşürülecek şekilde azarlanmamalı ve bu durumdan dolayı utandırılmamalıdır. Altını ıslatan çocuğu cezalandırmak, son derece yanlıştır. Çocukta altını ıslatma problemi varsa, anne baba bu durumu kabullenip bir an önce tedavi ettirmenin yollarını aramalıdır.

Çocuklarda altını ıslatma problemi ve tedavi yöntemlerini konuşuyoruz. Çocuğunuzda altını ıslatma problemi varsa, bu durumu tepkisel bir davranışa dönüştürmemek adına sık sık çocuğa tuvaletten bahsedilmemelidir. Problem üzerine çocuğun dikkatini çekmek yerine, çocuğun dikkatini farklı alanlara çekmek daha doğru bir davranıştır.

Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda Alt Islatma

Çocuğunuzda altını ıslatma probleminin tedavisi için, ebe

veyn olarak siz, evde şunları yapabilirsiniz.

  • Akşam yemeğinden sonra sıvı kısıtlaması yapabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla bir takvim yapıp, altını ıslatmadığı günleri işaretleyip, minik ödüllerle motive edebilirsiniz.
  • İdrar yapma egzersizleri: çocuk idrar yaparken, idrarını tutması ve sonra tekrar yapması istenir.
  • Doktorun gerekli gördüğü zamanda ilaç tedavisine başlanır.

 

 

balıkesir escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI