Çocuklarda Büyükanne – Büyükbaba Sevgisi (I)

  • 1 Star
    Loading...

Anneanne, babaanne ve dedeler, çocuk için son derece özel olabilir. İyi bir ilişki içinde çocuk büyük ebeveynlerinden koşulsuz sevgi ve kabul görür. Büyükanne ve büyükbabalar tüm ilgi ve dikkatlerini torunlarına yöneltip söylediği her şeyi büyük bir sabırla dinler. Birçoğu son derece esnek ve anlayışlıdır. Boş zamanları olduğundan ve çocuğun günlük sorumluluğunu taşımadıklarından, disiplin ve eğitim gibi konuları ebeveynleri kadar fazla önemsemeden çocukla rahat bir ilişki içine girerler.

İyi bir büyükanne-büyükbaba ve torun ilişkisi, çocuğun ilgi ve istekleri etrafında gelişir. Çocuk onlara becerilerini sergilemekten zevk alır. Diğer yandan dinledikleri hikâye ve masallar dedelerinden olduğunda bu onlar için çok daha ilgi çekicidir. Onlarla zaman geçirmek ve gezmek isterler. Okul öncesi aralarında oluşan bu yakınlık, okul yılları başladığında farklı bir boyut alabilir. Okulla birlikte yeni bir ortama giren çocuk, çok daha yoğun bir tempoda yaşamaya başladığından, artık birbirlerini daha az görür ve daha az zaman paylaşırlar. Ebeveynler bu ilişki karşısında bazen ne yapacaklarını bilemeyebilir. Kendi anne ve babalarının, çocuklarıyla güzel bir ilişkisi olması ve onlarla ilgili övgü dolu sözler duymak onları son derece mutlu eder. Özellikle çocuklarının yetiştirilmesi konusunda övüldüklerinde çok mutlu olurlar. Yine de bu ilişkinin onlar için karmaşık ve rahatsız edici olması da mümkündür.

Çocuk yetiştirişleri eleştirildiğinde anne ve babalar işlerine karışıldığını düşünür ve çok rahatsız olabilir. Buna ek olarak anne ve babalarının çocuklarına gösterdikleri sevgiyi anlayamayabilir, “Ben küçükken böyle değillerdi.” diye düşünebilirler. Bir başka uç nokta da anne ve babalarının çocuklarına yakınlık göstermeyip, sevgiyle yaklaşmamalarıdır. Bu durumda ise çocukları için üzüleceklerdir.

kütahya escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI