Çocuklarda Büyükanne – Büyükbaba Sevgisi (II)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. kısmı için TIKLAYINIZ

Çocuk ilkokul çağına geldiğinde, büyükanne ve büyükbabasını artık iyice tanımaktadır. Davranışlarını, tepkilerini, nelerle ilgilendiklerini ve dikkatlerini nasıl çekmesi gerektiğini bilirler. Hatta bazen ebeveynlerinin de bir zamanlar karşılaştığı hoşnut olmadıkları davranışları fark ederler. Buna tepki verip, “Büyükbabam da her şeyi bildiğini sanıyor.” gibi yorumlarda bulunabilirler. Bu durumda anne ve babanın çocuğa anlayışı ve saygıyı öğütlemesi yerinde olur. Zaten çocuklar büyükanne ve büyükbabalarının yanlışlarına karşı, anne ve babalardan daha hoşgörülüdür.

Çocuk ve büyük ebeveynlerinin yakın ilişkisi karşılıklı bir neşe ve huzur ortamı yaratır. Eğer uzakta oturuyorlarsa, bu ilişkiyi sıcak tutmanın yolları vardır. Uzak oturmanız durumunda düzenli telefon görüşmeleri yapmanız doğru olacaktır. Ayrıca anne babanıza çocuğunuzun yaşamı ile ilgili olayları anlatabilir, onlara resimlerini yollayabilir, çocuğunuza kartlar hazırlatıp bunları büyükanne ve büyükbabasına yollaması için teşvik edebilirsiniz. Eğer kasıtlı olarak davranışlarının çocuğunuzu etkilemesini istemediğiniz için ebeveynlerinizi ondan uzak tutuyorsanız, yaşını göz önüne alarak yeniden durum değerlendirmesi yapmanızda yarar vardır. Çocuğunuz artık büyümüştür. Büyükanne ve büyükbabasının üzerindeki etkisi küçüklüğündeki kadar fazla olmayacaktır. Okul öncesi çocuklar şımartılmaya ve yanlış yönlendirilmeye yeterince açıktır. Oysaki okul döneminde yerleşmiş birtakım davranış kalıpları içine girdiklerinden etkilenme oranı düşmektedir. Çocuğunuz büyük ebeveynleri konusunda endişeye kapılabilir ve onlara bir şey olmasından korkabilir. Bu endişeleri gidermek için onunla konuşmalı ve duygularını anlamaya çalışmalısınız. Bu nedenle sordukları soruları açık ve net bir şekilde cevaplandırmayı ihmal etmeyin.

Büyükanne, büyükbaba ve torun ilişkisi, her iki kuşak için de son derece yararlı olabilmektedir. Güzel kurulmuş bir ilişki söz konusu olduğunda, sonuçlar harikadır. Unutmayın ki çok iyi olmasa bile böyle bir ilişkinin faydası olacaktır. Aradaki kuşak olarak sizin göreviniz bu ilişkinin olumlu olmasını sağlamaya çalışmak ve desteklemektir.

 

kütahya escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro