Çocuklarda Haksızlık Serzenişi (II)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. kısmı için TIKLAYINIZ

Onunla sakinleştiği zaman konuşmak doğru olacaktır. “Biliyorum sinemaya gitmediğimiz için üzgünsün, ama bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Duygularımızı kontrol etmeyi başarmalıyız.” gibi kısa telkinler işe yarayacaktır.

Bazen çocuğunuzla daha rahat bir ortamda bulunduğunuzda, sizin kadar şanslı olmayan diğer insanlar hakkında da konuşabilirsiniz. Sakat yaşamak zorunda olan ya da gelir seviyesi sizden daha düşük olan ailelerin çocuklarının ne gibi zorluklar çektiğini anlatabilirsiniz. Diğer yandan kendi yaşadığınız zorluklardan da söz edebilirsiniz. Kendi deneyimlerinizi anlatırken, “Ben senin yaşındayken…” diye başlayan cümleler kurmamanız yerinde olur. Sakin bir zamanda sizin hikâyelerinizi duymaktan keyif alabilir ve şükretmesi gereken şeylerin olduğunu anlayabilir.

Çocukların, “Bu haksızlık!” şeklinde çıkışması normaldir. Ama bu cümle çok sık tekrarlanmaya başladıysa, dikkat etmenizde fayda vardır. Şikâyetlerinin haklı olduğunu görebilir, kardeşleri ile kendi durumu arasında bir dengesizlik olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle görev dağılımı ve izin verme konusundaki ayarlamalarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Diğer yandan çocuğunuz ona yeterince zaman ayıramadığınızdan dolayı da tepki veriyor olabilir. Gerekli ayarlamaları yaptığınızda bu tepkilerin azalacağı kesindir. Bazen küçük değişiklikler büyük farklar yaratır. İş saatlerinizi değiştiremeseniz de çocuğunuzla yapacağınız özel bir hafta sonu planı ona sıkıntılarını unutturabilir. Çocuklarınız arasında ayırım yapmadan davranmanız da olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ne yazık ki hayatın o kadar da adil olmadığı doğrudur ve çocuğunuzun şikâyetleri sürecektir. Okulda, evde ya da arkadaşları ile olduğunda haksızlığa uğradığı zamanlar olacak ve canı yanacaktır. Hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Bu durumda yapılacak en iyi şey, çocuğunuza, önemli olanın “Elinden geldiğinin en iyisini yapmalı’ olduğunu açıklamaktır. Onu bu şekilde yönlendirdiğinizde, zamanla bazı adaletsizliklerin değiştirilemeyeceğini anlayacak ve durumu kabul etmeyi öğrenecektir.

Unutmayın ki çocuğunuzu bu tip durumlardan korumak imkânsızdır. En güzeli onu hazırlıklı olması için bilgilendirmek olacaktır.

muğla escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro