Çocuklarda Kıyaslama Yarışı (I)

  • 1 Star
    Loading...

Her çocuk ailesinden, uğraşlarından ve sahip olduklarından gururla söz etmeyi sever ve bu konulardaki memnuniyetini arkadaşlarıyla paylaşmak ister. Fakat bazen bu övünme arzusu aşırıya kaçıp rahatsız edici bir hal alabilir. Çevresini ve arkadaşlarını etkilemek için giriştiği bu etkileme çabası ebeveynlerinin duymaya tahammül edemeyeceği bazı sözler söylemesine neden olur. Çocuklarının, büyük bir şevkle sahip olduklarından söz ediyor oluşu ebeveynlerin, “Çocuğum ne zaman bu kadar materyalist oldu?” sorusunu kendilerine sormasına, çocuklarının bu derece duyarsız olmasından üzüntü duymasına neden olur.

İlkokul çağında çocukların bu tarz bir davranış sergilemesinin nedeni yoğun bir rekabet duygusu taşımalarındandır. Birbirlerinin becerilerini eleştirmeye eğilimlidirler ve arkadaşlarını sahip oldukları şeylere bakarak değerlendirirler. “Bak! Sen bunu yapabilir misin?” ya da “Ne güzel! Bir sürü oyuncağın var!” gibi cümleleri sıklıkla kullanırlar. Bu yaşta arkadaşlık ilişkisi ortak ilgi ve etkinliklere dayanır. Bu nedenle arkadaşlarında olup onda olmayan her şey çocuğu tedirginlik duygusuna sürükler. Böylelikle yalan söyleme, abartma ve diğerlerini aşağılama gibi olumsuz davranışlar ortaya çıkabilir. Eşitlik duygusu yaşamak için bu tarz davranmaları, kendilerini gruba ait hissetmek istemelerindendir.

Bazı çocukların kendine güveni diğerlerinden daha az olabilir. Böyle bir durumda, ailesi, yaptıkları ve sahip oldukları hakkında abartılı yalanlar söyleyerek içlerindeki eksiklik duygusunu kapamaya çalışırlar. Övünme çocuğun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Kardeşler de kendi aralarında böyle bir tutuma girebilir. Kıskançlık nedeniyle avantajlarını birbirlerine karşı kullanabilirler. “Övünme” durumunda, dinleyen konumda olan çocuklar genellikle olumsuz olarak etkilenir. 6-9 yaş arası çocuklar arkadaşlarının söylediklerinin doğru olduğuna inanır ve kıyaslama yapar. “Bak benim kolyeme!” diye arkadaşına kolyesini gösteren bir çocuk, hemen, “Ne var yani bende ondan beş tane var!” gibi doğru olmayan fakat zor durumda bırakıcı bir yanıt aldığında, incinir ve kendisini rahatsız hisseder. Anne babalar sıklıkla çocuklarından arkadaşlarının oyuncakları ve sahip oldukları diğer şeylerle ilgili abartılı övgüler duyar.

ordu escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro