Çocuklarda Kıyaslama Yarışı (II)

çocuklar özgürlük ister
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. kısmı için TIKLAYINIZ

Ebeveynler bu durumda ne yapacaklarını tam olarak bilemeyebilir. Fakat bu konuda fazla endişeye kapılmamak gerekir. 6-9 yaş arası çocuklar, daha yeni benmerkezci dünyalarından sıyrılmaya başlamıştır. Bu nedenle tam olarak duyarlı ve düşünceli bir yapıya ulaşmadan önce gelgitler yaşamaları son derece doğaldır.

Yine de, bu davranışları ile ilgili olarak çocuğunuzla konuşmak ve bu şekilde övünmesinin arkadaşları üzerinde nasıl bir etki bırakacağını anlatmak doğru olacaktır. Arkadaşlarının onu yanlış anlayabileceğini ve kendilerini kötü hissedebileceklerini belirtmek gerekir. Bu övünme durumunu “arkadaşlık” ve “kıskançlık” gibi konular hakkında konuşmak için kullanmak yararlıdır. Gerçek ya da olası durumlardan örnekler verebilir ve başkalarına karşı nasıl daha duyarlı olabileceğini anlatabilirsiniz. Eğer konuşmanız sırasında umursamaz bir tavır içerisine girerse yılmayın ve duygularını anlamaya çalışın. Öncelikle onu iyice dinleyin. Çocuk dinlendiğini bilirse, sizi dinlemeye daha istekli olacaktır.

Rekabetçi bir övünme durumuna şahit olursanız, öncelikle çocukların bu olayı kendi aralarında halletmeleri için onlara biraz zaman verin. Eğer çocuklardan birinin üzülmeye başladığını görürseniz ortamı yumuşatıp dikkatlerini dağıtmayı deneyebilirsiniz. Diğer yandan sınırlar koymak da gerekebilir. Bu nedenle disiplin uygulamayı da düşünebilirsiniz.

Kardeşlerine sergiledikleri tavırlarda sürekli bir övünme ya da aşağılama durumu söz konusuysa, bu durumun altında yatan bazı nedenler olabileceğini bilmek gerekir. Çocuğunuz ilgi açlığı çekiyor ya da okulunda bazı sorunlar yaşıyor olabilir. Eğer davranışının nedenlerini saptayabilirseniz, çocuklarınızın arasındaki ilişkiyi düzeltmeniz çok daha kolay olacaktır.

Bu konuda yapmamanız gereken, ona doğru davranışın ne olduğunu sadece söylemektir. Eğer siz övünme eğilimi olan bir kişiyseniz, çocuğunuz bu davranışınızdan etkilenecektir. Diğer yandan başkalarının davranışlarına
karşı duyarlı olmanız, çocuğunuzun sizi örnek alarak doğru davranmasını sağlayabilir.

ordu escort

OKUYUCU YORUMLARI