Çocuklarda Taşınma Stresi (II)

Çocuklarda Taşınma Stresi
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. Kısmı için TIKLAYINIZ

Çocuğa böyle bir durumda yardım etmenin en iyi yolu duygularını anlamaya çalışmak ve onunla konuşmaktır. Eğer korkularını, kızgınlığını ve üzüntüsünü ifade edebilirse, kendisini daha iyi hissedecektir. Ama olumsuz
duygularını yansıtmazsa, iştah kaybı yaşayabilir, aksi davranışlar sergileyebilir, daha sık sızlanıp ağlar ve kardeşleri ile kavga edebilir.

Bu konuda çocuğunuzla konuşurken, “Sence taşınmanın en iyi yanı nedir?”, “Bu süreci senin için kolaylaştırmak amacıyla ne yapabilirim?” gibi sorularla ona destek sunabilir, “Taşınmanın senin için zor olduğunu ve arkadaşlarını özleyeceğini biliyorum,” gibi yaklaşımlarla duygularını anladığınızı gösterebilirsiniz. Yaşayacağı ayrılıklar hakkında konuşun. Büyükanne ya da büyükbabasını, kuzenlerini ya da öğretmenlerini bir daha göremeyeceğini düşünüyor olabilir. Onun için özel olan insanlarla görüşebileceğinden emin olmasını sağlayın. Toplanmadan önce evinizde bazı fotoğraflar çekebilir, arkadaşlarına hoşça kal demesi için küçük bir toplantı düzenleyebilirsiniz.

Toplanma aşamasında çocuğunuz yardım etmek ya da bir durumdan tamamen uzak kalmak isteyebilir. Onun eşyalarını toplarken, ona sormadan bir eşyasını ya da bir oyuncağını atmanız yerinde olmayacaktır. Taşınma onun için zor bir durumsa, eski oyuncaklarına ve eşyalarına karşı daha çok bağlılık hissedecektir. Bu durumda yeni evinize taşındığınızda, bu çok eski olan eşyaları ona gösterebilir ve birlikte bir ayırma gerçekleştirebilirsiniz.

Taşındıktan hemen sonra, bazı aile ritüellerini uygulamaya başlamanız yerinde olacaktır. Uykudan önce okunan hikâyeler, akşam atıştırmaları, tüm aile birlikte yapılan kahvaltı yeni evinizi yuvaya dönüştürme aşamalarıdır. Daha sonra çocuğunuza yeni okulunu göstermeli ve okul sonrası etkinliklere katılmasını sağlamalısınız. Sevdiği şeyleri yaparken yeni arkadaşlarla tanışacaktır. Unutmayın ki tüm bunları yaparken çocuğunuzun fazladan ilgi, sevgi ve zamana ihtiyacı vardır.

çanakkale escort

OKUYUCU YORUMLARI