Çocuklarım Birbirinden Çok Farklı (I)

okul
  • 1 Star
    Loading...

Ailelerde kardeşler birbirlerinden çok farklı olabilmektedir. Ebeveynler bazen ayni kurallarla yetiştirdikleri çocuklarının nasıl, ne niçin bu kadar farklı olduklarını anlamakta güçlük çeker.

Genel olarak genetik, hu e beceriler üzerinde büyük rol oynar. Çocuklardan biri problemsiz ve iyi huylu tavırlar sergilerken, diğeri son derece hareketli ve yaramaz olabilir. Bazı çocuklar entelektüel konularda başarılıdır, bazıları ise fiziksel becerilerde ön plana çıkar.

Genetik yapı kişilik özelliklerini fazlaca etkileyebilir. Bazen karşı cinsin ilgisini çekebilecek etkinliklere heves göstermelerine rağmen, kız ve erk k çocukları farklı ilgi ve etkinlik becerilerine sahiptir. Buna ek olarak çocuklar, taklit etme davranışıyla büyüdüklerinden anne ve babalarını örnek alarak davranmaları da mümkündür.

Ebeveynlerin çocuğa yaklaşımı, onun kişilik, ilgi ve becerilerinin gelişmesinde büyük rol oynar. Anne ve baba bilinçli veya bilinçsiz olanak çocuğu şekillendirir ve yönlendirir. Bazen Çocukta var olan bir yeteneği göremeyip onu ilgi ve becerisi dışında bir konuya yönlendirebilirler.
Böyle durumlarda çocuklarının ve becerikli olmasını isterken, yaratıcılık ve bireysellik unsurlarından onları mahrum etmiş olabilirler.

Her çocuğun aile içinde yaşadığı deneyimler farklıdır. Örneğin ilk çocuk, ailedeki tek çocuk olmanın sonucu, ilk birkaç yıl çok fazla ilgi ve sevgiyle karşılaşmış olabilir. Diğer yandan ebeveynler, çocuk yetiştirme konusunda deneyimsiz olduklarından, çocuklarını çok sevmeleri ve gurur duymalarına karşın, ilk çocuklarına karşı fazla temkinli ya da talep kâr olabilir, tedirgin davranabilir. Bu nedenle ikinci çocuk daha sakin ve güvenli bir ortamda yetiştirilmesinden dolayı daha şanslıdır.

Aileler çocuklarına birçok nedenle farklı davranır. Fakat her şekilde bu durum olumsuz sonuçlar doğurur. Çocuk bir şekilde ebeveynlerinin görmek istemediği bir karakter özelliği sergiliyor olabilir. Kendilerinde ya da yakın bir akrabada var olan olumsuz bir özelliğin çocukta yansıyor olması da ebeveynleri sinirlendirebilir. Böyle bir durumda genellikle çocuğa davranışını değiştirmesi için baskı uygulanır ama bu son derece tehlikelidir.

ısparta escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro