Çocuklarımın Kavga Etmelerini Nasıl Engellerim? (IV)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının önceki 3 kısmını okumak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız

Çocuklarımın Kavga Etmelerini Nasıl Engellerim?  (I)

Çocuklarımın Kavga Etmelerini Nasıl Engellerim?  (II)

Çocuklarımın Kavga Etmelerini Nasıl Engellerim?  (III)

Eğer kavga etmeye devam ederlerse, neler olabileceğini açıklamaktan çekinmeyin. En iyisinin ne olduğunu ancak siz bilebilirsiniz. Bir şekilde ceza uygulamayı da düşünmeniz mümkündür. Odasına yollamak, televizyon seyretmesine izin vermemek ve daha erken yatırmak gibi cezalar kavga etmenin sonucu olarak çocukların akıllarına yerleşmelidir. Bu noktada cezaların fazla ağır ya da uygunsuz olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu takdirde, “Daha dikkatli olmalıyım.” diye düşünmek yerine, “Bunun intikamını ondan alacağım.” diye düşünerek, kardeşine daha çok saldırabilir. Kavgaları engellemenin bir diğer yolu da iyi anlaştıkları zamanlarda çocuklarınızı ödüllendirmektir. Yine de onları yakından gözlemlemeniz yerinde olacaktır. Davranışları düzelse de tehditler ve çekişmeler başlayabilir. “Seni anneme söyleyeceğim, istediğin oyuncağı almayacak gibi tavırlar ödülün bir pazarlık haline gelmesine neden olabilir.

Bu tip olayları engellemenin en iyi yolu, çocuklara adil ve eşit davranmaktır. Şikâyetlerinde haklı olmaları mümkündür. Bu nedenle çocuklarınızdan birisini suçluyor ve diğerini ödüllendiriyorsanız davranışlarınızı yeniden gözden geçirin. Olumlu davranışlarını ise, “Merve’nin seninle oynamasına izin verdiğin için teşekkür ederim.” gibi övgü dolu sözlerle ödüllendirin. Bu, çocuklarınızın kendilerini daha iyi hissetmesine ve daha az kavga etmelerine yardımcı olacaktır.

Tabii ki, “Kes sesini!” “Aptal!” ya da “Senden nefret ediyorum!” gibi klasik çocuk tepkilerinin önüne geçmek zordur. Bunlar çok ani kızgınlık tepkileridir. Çocuk kardeşiyle kavga ederken arkadaşlarıyla olduğundan daha rahattır çünkü dışlanma korkusu yaşamaz. Eğer bu patlamalar aniyse ve fazla tepki yaratmıyorsa, kabul edebilirsiniz. Fakat durum sözlü saldırıların ötesine geçiyorsa, kurallar koymalı ve müdahale etmelisiniz.

 

manisa escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro