Müze gezmek çocuğunuza ne kazandırır?

  • 1 Star
    Loading...

Günümüz eğitim dünyası erken dönem çocukluk eğitiminin önemini kabul ediyor. Bu dönemlerde müze gezileri, yaygın bir eğitim şekli olarak çocuğun gelişimine büyük katkı sağlıyor. Araştırmalar çocukların görme duyusunu kullanarak yüzde 75, işitme duyusunu kullanarak yüzde 13, dokunma duyusu ile yüzde 6, koklama ile yüzde 3 ve tat alma duyusu ile yüzde 3 öğrenebildiklerini gösteriyor.

Günümüz eğitim dünyası, erken dönem çocukluk eğitiminin önemini kabul ediyor. Yapılan bütün bilimsel araştırma ve çalışmalar bu bilgiyi doğrular nitelikte. Çocuğun gelişiminde müzeler bir anlamda görsel eğitim araçları.

Çocukluk döneminde müze gezisi ile eğitim, çocuğun yaşamını zenginleştirmek için çok önemli bir fırsat ve gerekli bir yaygın eğitim şekli olarak duruyor.
Müze koleksiyonunu zaman ve mekân ilişkisinde üç boyutlu olarak görmek, o havayı hissetmek ve yaşamak çocuklara gözlem yapma olanağı sağlar. Müze çocuklara günlük yaşantılarında yaşayamayacakları atmosferi yaratırken onların hayal güçlerinden de yararlanmalarını sağlar. Çocuklarda yaratıcılık duygunun oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda müzelerde sergilenen dönemlerinin en seçme nesne ve sanat eserlerini görmek, çocukların estetik beğenilerinin gelişmelerine de yardımcı olur. Müze gezmek çocuğun sanat kavramını soyuttan somuta çevirecektir. Ayrıca müze gezileri çocuklara ülkelerinin zengin tarihsel mirasını tanımalarına ve onları koruma bilincine sahip olmalarına katkı sağlayacaktır. Ancak çocukların ilgisini sanat müzelerine çekmek oldukça emek ve sabır istiyor. Sanat müzesi gezilerini çocuğunuz için eğitici ve eğlenceli bir etkinlik haline dönüştürebilirsiniz… Çocuğunuzun eğitimine katkı sağlarken, siz de ruhunuzu sanatın estetik yönüyle doyurabilirsiniz. İşte bunu başarabilmek için izleyebileceğiniz yol…

OKUYUCU YORUMLARI