Okul Sonrası Etkinlikler (II)

etk
  • 1 Star
    Loading...

Bu bir devam yazısıdır. Yazının birinci kısmı için tıklayınız.

Böyle bir programa karar verme aşamasında ebeveynler çocuklarının yaşını göz önünde bulundurmalıdır. 6-7 yaş çocukları okul sonrası etkinliklerle çok fazla ilgilenmezken, 8-9 yaş çocukları daha İstekli olabilir. Anasınıfında ya da ilkokul birinci sınıftaki bir çocuk bu ek kurslara katılmak için fazla yorgun düşüyor olabilir- Bazı durumlarda yaşça daha büyük çocuklar bile bu tip Okul sonrası etkinliklere katılmak yerine eve gelip dinlenmeyi tercih eder. Ancak çocuğunuz enerjik ve istekli bir yapıya sahipse bu etkinliklere katılmasında bir sakınca yoktur.

Anne babalar yeterli zamanı ve ücreti ayarlayabiliyorsa, çocuklarının kendi seçtiği bir etkinliğe katılmasına izin vermelidir. Kendilerinin çalışma temposu bu gibi etkinliklere dahil olmasına izin vermiyorsa onların katılımlarını gerektirmeyen, sadece çocuklarının katılımının yeterli olacağı programları tercih etmeleri doğru olacaktır.

Çocuğunuzu okul sonrası etkinliklere dahil ederken programının çok yoğunlaşmamasına özen göstermelisiniz. Bu program ona ağır geliyorsa bunu onun yorgun, sıkıntılı ve tahammülsüz oluşundan anlayabilirsiniz. ödevini bitirmekte zorlanabilir ve yeterince dinlemeyebilir.

Arkadaşları ile oynamak, televizyon seyretmek ya da evde tek başına bir konuyla ilgilenmek gibi uğraşları aksar. Böyle yoğun bir programa uyum sağlıyor gibi görünse de hem siz hem de çocuğunuz durumu fazla zorluyor olabilirsiniz. Katıldığı etkinliklerin mutlaka ilgilendiği konularda olmasına dikkat edin. Sizin düşündüğünüz ya da dene-meşini istediğiniz bir konu onun İlgisini çekmiyor olabilir. Böyle bir durum varsa bunu onun tepkilerinden anlamanız kolaydır. Bazen anne babalar çocuklarını istemediği bir kursa yazdırdıklarında birkaç hafta içinde onun pes ettiğini ve vazgeçmek istediğini görürlr.

Eğer çocuğunuz katıldığı bir etkinliğe olan ilgisini kaybediyorsa, durumu değerlendirin. Öğretmeni ya da koçu oa sert davranıyor olabilir? Sınıf rekabet isteyen bir ortam mı? Ona bu konuda baskı mı uyguluyorsunuz. Çocuğunuz arkadaşlarıyla sorun yaşıyor olabilir mi? Problemler giderilebilir. Fakat sorgulamanız gereken, seçiminizin doğru olup olmadığıdır. Yeri geldiğnde çocuğunuza vazgeçebileceğini ve bu etkinliklere katılmak zorunda olmadığını hatırlatmanız önemlidir.

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro