Televizyon ve Bilgisayar Oyunları Kısıtlanmalı mı? (I)

  • 1 Star
    Loading...

Çocukların neredeyse tümü televizyon izlemeyi ve bilgisayarda oynamayı sever. Ebeveynler ise bu ilgi ve merak karşısında karmaşık duygular içindedir. Bir yandan çocuklarının mutlu olmasını ister, diğer yandan bu meşguliyetler içindeyken rahat etmek işlerine gelir. Fakat televizyonu ve bilgisayar oyunlarını zaman kaybı olarak gören ebeveynler de vardır. Anne babalar, kendi beklentileri ve çocuklarının istekleri arasındaki dengeyi nasıl kurmalıdır? Öncelikle düşünülmesi gereken, televizyon ve bilgisayar oyunlarının niteliğidir. Çocuklar da pek çok ebeveyn gibi televizyon karşısında rahatlar. Uygun programlar eğlenceli ve zihinlerini dinlendiren programlar olacaktır. Bazen reklamlar bile çocuklara çok ilginç gelebilmektedir. Oyuncaklar merak uyandırır fakat 6-9 yaş arası çocuklar, içinde bulunduğumuz bilgi çağında artık oyuncakları eskisi kadar ilgi çekici bulmamaktadır. Bilgisayar oyunlarının popüler olmasının pek çok ne-
deni vardır. Bu oyunlar ilginç, mücadele gerektiren, eylem dolu oyunlardır ve çocuk kazanmasını sağlayacak olan becerilerini geliştirmeye yönelir. Bunlar, görsel motor ve küçük kas koordinasyonları gerektiren becerilerdir. Bilgisayar oyunları böyle hareket ve heyecan içermesiyle çabuk bir geri besleme sağlar. Ayrıca çocuk artık devam etmek istemediğinde oyunu bırakabilmekte, bu da kontrolün her şekilde onda olması demektir.

Bilgisayar oyunlarının çekici olmasının bir başka nedeni de çocukların bilgisayar oyunlarını bahane ederek sosyalleşmeleridir. Çocuklar çeşitli oyunları, uygulamaları ve internet sitelerini kendi aralarında konuşur, bu konulardaki bilgilerini paylaşır ve birbirlerine öneriler sunar. 6-9 yaş arası çocuklar beraber bilgisayar oyunları oynamaktan, yarışmaktan, birbirlerini izlemekten ve teşvik etmekten çok hoşlanır. Çocuk bilgisayar oyunları oynadığında kendisini güçlü hisseder. kendine has olumsuz etkileri bulunmaktadır Belli karakterleri kontrol etmek, savaştırmak, kazanmasını sağlamak ve bu karakterler vasıtasıyla çeşitli maceralar yaşamak çok keyiflidir. Gününün çoğunda bir başkası tarafından kontrol edilmekte olduğunu düşünürsek, kontrol ediyor olmanın çocuk için ne kadar heyecan verici olduğunu da anlayabiliriz. Sınıfta öğretmen ona ne zaman konuşması, ne zaman yemek yemesi ya da dışarı çıkması gerektiğini söylemekte, evde ise aynı söylemler ebeveynler tarafından tekrarlanmaktadır. Fakat bilgisayarda oynarken çocuk, yapay da olsa böyle bir ortamda belirli bir güce sahip olduğunu düşünmektedir. Tabii ki televizyonun ve bilgisayar oyunlarının pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

OKUYUCU YORUMLARI