Çocuğumun Sorumluluk Sahibi Olmasını İstiyorum (II)

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen 5 Yanlış
  • 1 Star
    Loading...

Bu bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

 

Diğer yandan öğrenme süreci ne yazık ki hızlı ve kolay bir süreç değildir. 6— 9 yaş grubu çocuklar ikaz edilmeye ihtiyaç duyar. Özellikle ev işleri söz konusu olduğunda, çocuklar yapmaya zorlandıkları keyif almaz ve onları önemsemez. Bu nedenle motivasyon eksikliği çekerler. Bu durum son derece normaldir çünkü yetişkinler bile temizlik, alışveriş ya da fatura ödemeleri gibi rutin işleri sevmez ve sıkılırlar.

Çocuklar tüm bu işlerin neden bu kadar önemli olduğunu da anlamaz. Yataklarını düzeltmek onlar için önem-li değildir çünkü “Nasıl olsa bir gece yine dağılacak” diye düşünürler. Anne babaları bu işleri ne amaçla yapmaları gerektiğini açıklasa bile, “Niye tabakları kaldırayım ki ben çıkarmadım!” ya da “Saçımı taramasam da olur kimin umurunda ki!” gibi tartışmalara girerler.

Ebeveynler düzenli yapılacak ikazların çocuğun öğrenme sürecinde gerekli olduğunu anlarsa, daha az hayal kırıklığı yaşar. Eğer bir anne, “Neden tabağını kaldırmıyorsun, her seferinde söylemek zorumda mıyım?” diye çocuğuna bağırmak yerine, sakin ve basit bir şekilde, “Tabağını kaldırmayı unutma!” derse probleme gerçekçi bir bakış açısıyla ve doğru şekilde yaklaşıyor dernektir. Bu şekilde davranarak çocuğun üzerinde baskı yaratmamış olacak ve yapılmasını istediği iş yapılacaktır. İkaz etmek sorumluluk duygusu vermenin her aşamasında gereklidir Çocuklar aile içinde, okulda ve ilişkilerinde yapmaları gereken şeyleri ebeveynlerinden yumuşak ve güvenli bir ses tonuyla duymaya ihtiyaç duyar. Bu gibi sorumluluklar için bir tablo yapmak ve yapılan işleri işaretlemek de iyi bir yoldur, ama yine de çocuklar ikaz edilmeye gereksinim duyar.

Eğer çocuğunuz bir türlü islediğiniz ölçüde sorumluluk sahibi olmayı başaramıyorsa, beklentilerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Belki de yapabileceğinden fazlasını istemektesinizdir.

Bu gibi durumlarda görevlerin sayısını azaltmalı ve yeniden değerlendirme yapmalısınız. Çocuğunuz tüm bu sorumlulukların tam sıra oyun oynamalı
ve yaratıcı etkinliklerde bulunmalıdır.

Sorumluluk duygusunu geliştirirken çocuğunuza verdiğiniz görevlere katılmanız ve yardımcı olmanız çok başarılı sonuçlar doğurur. Odasını temizlemesine yardımcı olabilir, sevdiği işlere yönlendirip, sevmediği bir işi bazen kendi üzerinize alabilirsiniz. Ödevini yaparken yanına oturup bir işinizi yapabilir, emniyet kemerini bağlamasını söylediğiniz anda siz de kendi kemerinizi bağlayarak ona örnek olabilirsiniz.

Eğer tüm bunlardan sonra çocuğunuz sorumlu davranmaya başlarsa doğru yoldasınız demektir. Daha hızlı öğrenmesini arzuluyor olsanız da, unutmayın ki sabırlı ve doğru örnek olduğunuz sürece çocuğunuzda sorumlu davranışları daha sık gözlemleyeceksiniz demektir.

instagram takipçi satın al

OKUYUCU YORUMLARI