Çocuk Ve Cinsel Gelişim

Çocuk Ve Cinsel Gelişim
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk Ve Cinsel Gelişim

Çocuğunuz belli bir yaştan sonra artık çocukluk evresinden çıkmaya ve vücudunda oluşan bazı değişiklikleri fark etmeye başlar. Çocuklarda en çok 6-9 yaş aralığında görülen bu merak evresinden ötürü erkek ve kızlar hem cinsleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. 6-9 yaş aralığında çocuk artık cinsellikle alakalı sorular sormaya ve arayışa girmeye başlar. O evrede çocuk kendini, kendi benliğini bulma evresindedir.

Bu dönemde çocuklar biraz daha asi, başına buyruk ve sinirli olurlar. Çocuğun vücut gelişimi henüz tamamlanmadığı için bu tarz davranışlar sergileyebilir. Çocukta bu evrede küfürlü konuşmalar da çok fazla yoğunlaşır. Çocuktan küfür duymak, küfürlü konuşmalarına şahit olmak olasıdır.

Çocuk Ve Cinsel Gelişim

Çocuk Ve Cinsel Gelişim

Aileye Düşen Görev Nedir?

Çocuğun gelişimini, toplumdaki tavır ve davranışlarını yöneten, onu topluma kültürlü ve saygılı bir biçimde yetiştiren hiç şüphesiz ailedir. Bu yüzden çocuğun gelişim evresi okul öncesi ve sonrası zamanlarda aile için büyük sorumluluk teşkil eder. Çünkü burada en büyük pay aileye düşer.

Çocuğunu önemseyen, yeterince değer veren, çocuğuyla sağlıklı iletişimler kurabilen aile her konuda çocuğuna yeterli olabilir, onu eğitebilir, merak ettiklerini, kafasındaki soru işretlerini ona öğretebilir.

Ailede şiddet, çatışma, çocuğa bağırıp çağırma, argo kelime kullanımı varsa bu, çocuğun gelişim evresini oldukça olumsuz yönde etkiler ve çocuk gelişim evresini çok sıkıntılı geçirir.

Aileye düşen en büyük görev çocuğunu dinlemek, sorduğu sorulara mantıklı bir şekilde onun anlayacağı dilden cevaplar vermek, onu azarlamamak, kızmamak ve terslememek, yetişkin bir bireymiş gibi davranıp karşısına alıp rahat bir şekilde sohbet etmektir. Böylelikle hem çocuğun merak duyguları yavaş yavaş azalmaya başlar hem de bu dönemini rahat atlatmayı sağlar.

 

Uzmanların Tavsiyeleri

Ailelerin en çok merak ettikleri konu çocuklarının belli bir yaşa geldiklerinde kendi benliğini bulma evreleridir. Ailelerin çoğu bu evrede tam olarak neler yapabileceklerini bilmezler. Bu yüzden en güzel çözüm o evrede mutlaka bir uzmana danışmaktır. Uzmanın çizdiği yolda ilerleyip çocuğunuzla ilgilenmek dönemi daha sağlıklı şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Sizinle birlikte çocuğunuzu da bir uzmanla yan yana getirip sohbet etmelerini sağladığınız zaman çocuğunuzun aklında daha az soru işareti kalmış olacak ve kendini bulma dönemini daha kolay geçirmiş olacaktır.

afyon escort

OKUYUCU YORUMLARI