2 Yaş Asabiyeti…

  • 1 Star
    Loading...

2 yaş çocukları hayatı keşfederken sabırsız, inatçı ve saldırgan olabiliyor. Bunun geçici ve başa çıkılabilir olduğunu unutmamak gerekiyor. 2 yaş sendromunda neler oluyor?
‘2 yaş sendromu” olarak adlandırılan dönem çocuğun 12 ile 36. aylarını kapsıyor. Bu dönemde çocuklar çevresini ve dünyayı keşfederken kimi zaman zaptedilemez hale gelebiliyor. Çocukların ‘2 yaş sendromu ’ anne ve babaların çocuk gelişiminde en zorlandıkları dönem.

2 yaş çocukları atlar, zıplar, tırmanır, koşar, hep hareket halindedir. Tek başına merdiven inip çıkabilir, parmak uçlarında yürüyebilir, ellerini yıkayıp kurulayabilir, düğme ilikleyebilir. 2 yaş dönemi çocuklar kendilerini ifade etmek ve her şeyin kendilerine ait olmasını isterler. Birtakım fiziksel, zihinsel, dil, sosyal, duygusal ve cinsel gelişimlerinde birtakım özelliklere sahiptir.

2 yaş çocukları bir rengi tanıyabilir, dikkat süresi çok kısadır, parça-bütün ilişkisini anlayabilir. 2 yaş çocukları adını- soyadını söyleyebilir, tek cümle ve basit sözcüklerle konuşabilir, basit sorular sorabilir, konuştuğu anlaşılır, abartılı konuşabilir, ’ neden? ’ sorusunu sıklıkla kullanır, anlamsız tekrarlar yapabilir.

2 yaş çocukları diğer çocuklarla oyun oynamak ister ancak sağlıklı iletişim kuramayabilir ama kendinden küçük çocukları sever. Paylaşmayı sevmez, hayali oyun dönemidir, kendi kendine konuşup oynayabilir. Her şeyin kendine ait olmasını istediği için, geri vermek istemez.

2 yaş çocukları istekleri yapılsın ister, kolayca sinirlenebilir ve bağırıp çağırıp yumruklar atabilir. Sabırsızdır, inatçıdır. 2 yaş çocuklarının cinsel kimlik oluşumu başlar ve cinsiyetlerini bilirler. Yemek yemek istememe, uyumak istememe, ne denirse tersini yapma, söz dinlememe, anne-babaya vurma, kendini yere atma, kafasını vurma gibi şikayetler iki yaş sendromunu işaret ediyor olabilir.

‘2 yaş sendromu ’ nda bunları yapmayın!
-Çocuğunuzu asla cezalandırmayın, kızmayın, kötü çocuk olarak nitelendirmeyin, suçlamayın, hakaret etmeyin.
-Öfkesini engellemeyin.
-Uzun açıklamalar yapmayın.
-Kurallar koymayın.
-Onunla inatlaşmayın.
-Soru sormasını engellemeyin.
-‘Hayır ’ kelimesini sıklıkla kullanmayın.

‘2 yaş sendromu ’ nda bunları yapın!
-Dikkatini başka yöne çekmek konusunda yaratıcı olun.
-Alternatifler sunun.
-Çocuğunuza özgür olabileceği alanlar yaratmalı, duygularını ve kendisini ortaya koymasına izin verin.
-Güvenliğini tehlikeye atmadığı sürece nesnelere dokunmasına izin verin.
-Enerjisini boşaltmasına izin verin.
-Çocuğunuzla birlikte ailece zaman geçirin ama kendinize de ait bir zaman diliminiz olsun.
-Gerekirse bir uzmandan yardım isteyin.

Kaynak:
Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

OKUYUCU YORUMLARI