Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocuklarda Disiplin Eğitimi
  • 1 Star
    Loading...

Disiplin

Çocuklarda Disiplin Eğitimi zor bir konu olmasına karşın, çocuk ilkokul yıllarına geldiğinde daha kolay gerçekleştirilebilmektedir. 6—9 yaş arası çocuklar sürekli olarak kuralları hatırlatan ebeveynleri sayesinde sosyal açıdan uygun davranışlar sergileyebilir. Büyüdükçe daha az telkine ihtiyaç duyar, dikkatlerini bir konu üzerinde yoğunlaştırabilir ve gözlem güdülerini yavaşlatabilirler. Söylenenleri dinleyip mantık yürütmeye de başladıklarından, ebeveynler bu yaş grubu çocuklarından diğer insanların duygu ve düşüncelerini dikkate almalarını, toplum içinde uslu olmalarını ve diğerleriyle paylaşıma girmelerini bekleyebilir.

 

Disiplin Gereklimidir?

Tabii ki disiplin gereklidir. Disiplinin amacı çocuğu kötü davranışları ile ilgili düşündürmek ve bir daha tekrar etmemesini sağlamaktır. Bir ebeveynin en önemli görevlerinden biri sınırlar tespit etmektir. Ne yazık ki birçok ebeveyn çocuklarının kötü davranışları ile uğraşmamaktadır. Bunun bazı nedenleri vardır. Kimi ebeveyn kendi sıkıntılı durumu içinde çocuğunu kontrol edemeyeceğini düşünür ve davranışlarını görmezden gelir. Bazı ebeveynler ise çocuklarını mutsuz edeceğinden korkar ve bu durumun onları daha kontrol edilemez bir hale sokacağını düşünür. Neden ne olursa olsun sınırlamalar koymamak çocuğa yapılacak büyük bir kötülüktür. Böyle yaparak olumsuz davranışı onaylamış olursunuz ve çocuk istediği her şeyi yapmasının mümkün olduğunu düşünür. Çünkü davranışları sonucunda cezalandırılmamaktadır.

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Sınır Koymalı

Tüm ebeveynler sınırlamalar koymalıdır. Çocuklar neyin kabul edilebilir, neyin kabul edilemez olduğunu ve davranışlarının sonuçlarına katlanmaları gerektiğini bilmelidir. Sonuçlar her zaman ceza içermeyebilir. Çocuk yaptığı davranıştan pişmanlık duyuyorsa, hissettiği bu olumsuz duygular ders alması için yeterli olacaktır. Bu durumda ebeveynin bu his üzerine odaklanarak çocuğuyla konu hakkında konuşması daha doğrudur.

Hissettiği suçluluk duygusu onu yanlış davranmaktan alıkoymuyorsa ebeveynler durumu iyice açıklamalıdır. “Eğer arkadaşın ile kavga etmeyi bırakmazsan odana gidersin.” ya da “Eğer bu şekilde davranmaya devam edersen okuldan sonra dışarıya çıkmayacaksın.” gibi tehditler yerinde olacaktır. Ebeveynler çocukları için hangi yöntemin doğru olduğunu tespit edebilir. Bazıları mahrumiyet durumunda, bazıları ise tehdit edildiklerinde davranışlarını düzeltmektedir. Hatta bazı çocuklar için en iyi yol bir süreliğine ailenin bulunduğu ortamdan uzaklaştırılarak, tek başına odasında kalmasını sağlamaktır.

Birçok ebeveyn kendi anne ve babasının uyguladığı yöntemlerin doğru olduğunu düşünür. “Bana bir iki tokat vurdular ve işe yaradı.” gibi yaklaşımlar o günlerde yaşanan aşağılanmışlık ve isyan duygularının göz ardı edildiğini gösterir. Unutulmamalıdır ki çocuklara disiplin uygulamanın doğru yolları vardır ve ne fiziksel ne de sözlü taciz uygun yoldur.

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Etkili Disiplin Eğitimi

Etkili disiplin ne çok sert ne de yumuşak olmalıdır. Fiziksel şiddet içeren bir disiplin yöntemi çocuğun öfke dolmasına ve isyankâr davranmasından başka bir işe yaramaz. Böyle bir durumda çocuk yanlış davranışı görüp düzeltmez. Yalnızca siner, içine kapanır ve aynı davranışı ileride tekrarlar. Bu noktada onun odaklandığı şey kendisine yapılan haksızlıktın Böylelikle kendi yanlış davranışını düşünmez bile. Bir başka uç nokta ise çok yumuşak bir disiplin uygulamaya çalışmaktır. Ebeveyn çocuğu çok kolay bir biçimde affetmemeli ve çocuk kuru bir özürle durumu geçiştirmemelidir. Bu takdirde çocuk davranışlarını kontrol etmeyi öğrenemez.

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocukların yaramaz davranışlar sergilemelerinin bir diğer nedeni de ilgi çekmeye çalışmalarıdır. Kendisini dışlanmış hisseden bir çocuk eğer ilgi çekmenin tek yolunun
bu olduğunu düşünürse kötü davranışlar sergilemekten kaçınmaz. Problemin kaynağı ailedeki gerginlik, eve gelen yeni kardeş, kardeşle anlaşamama, genel bir öfke ya da güvensizlik duygusu olabilir. Kardeşinin kendisinden daha çok sevildiğini düşünen bir çocuk, kardeşiyle sürekli kavga edebilir. Bu onun öfke ve kıskançlığını dışa vurma biçimidir.

Bazen çocuklar okuldaki başarısızlıkları ya da mutsuz olmaları nedeniyle de sorun yaratabilir. Böyle durumlarda ebeveynler öğretmeni ile görüşmeli, gerekirse özel ders aldırmalı, çocuğun gelişim ve davranışları yakından takip edilmelidir.

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Disiplinin temel unsuru, kötü davranışları düzeltmeye çalışmak yerine problemin nedenini bulmak olmalıdır. Bazı ebeveynler biraz daha ilgi ve zaman harcadıkları takdirde büyük değişiklikler olabildiğini görürler. Okuldaki yaşamı, arkadaş ve kardeş ilişkileri gözle görülür şekilde
değişebilmektedir.

Eğer çocuğunuzun davranışlarından rahatsızsanız sınır koymanın yanı sıra onunla konuşmayı deneyin. Eğer sizinle problemini paylaşırsa, duyguları ile ilgili fikir sahibi olur ve mantıklı sonuçlara varabilirsiniz. “Sen böyle davrandığında kardeşin kendini dışlanmış hissediyor, onun yerinde olsan acaba sen nasıl hissederdin?” diyerek empati kurmasını sağlayabilir ya da “Bu davranışını değiştirmek için ne yapabiliriz?” şeklinde yaklaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun davranışları ile ilgilenirken, esnek olmaya çalışmalı ve onu teşvik etmeye özen göstermelisiniz. Olumlu davranışları takdir etmek önemlidir. Eğer ev dışındaki ortamlarda nasıl davranacağı ile ilgili endişeleriniz varsa, bunları bir yana bırakın. Çünkü çocuklar dışarıda olduklarında daha az sorun çıkarma eğilimindedir.

Diğer yandan onun sizinle olan tartışmaları, diğer yetişkinler ve arkadaşları ile aynı şekilde tartışabileceğini göstermez. Size, “Çok kötüsün!” diyen çocuğunuz, öğretmenine bu şekilde hitap edemeyeceğini bilir.

Disiplin önemli ve zor bir konudur. Çocuğunuzun davranışları ya da sınır koyma beceriniz sizi endişelendiriyorsa, bu konuda size yardım edecek kurum ve kuruluşları deneyin. Ya da çocuk gelişimi konusunda uzman bir kişiden yardım alın. Bu gibi kurum ve kişiler sizleri doğru yola yönlendirecektir.

 

 

aydın escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI