Çocuğunuzun Bakıcısıyla Anlaşmakta Zorluk Çekmek (II)

kapkaop
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Bazen de bakıcılar uzak durmak isteyebilir. Kendisini daha genç ve deneyimsiz hissettiğinden, anne ve babalarla olan diyaloglarında rahat olamayabilir, çocukların davranışları ile ilgili yorum yapmak ve tavsiye vermekte zorlanabilir. Kendi standartları ve ebeveynlerin standartları

arasında kalabilir, yetişkin kimselerin yanında güvensiz hissedebilir. Birçok bakıcı çocuklarla ilgilenmekten hoşlanır fakat ebeveynler söz konusu olduğunda pozitif ve güvenli bir yaklaşım sergileyemez. Çocuklarla ilgili konuları ebeveynlerle konuşmak ve onların zamanını almak çekindikleri bir konu olabilir. Bakıcılar ve ebeveynler arasındaki ilişkiyi geliştirmenin bazı yolları vardır. İlk adımı atmak arkadaşça gülümsemek, “Merhaba” ve “Hoşça kalın” demek olabilir. Eğer bakıcı siz oraya vardığınızda yoğunsa gülümseyerek el sallamayı deneyin. Birkaç dakika vakti varsa hatır sorabilir ve basit konularda konuşarak yakınlaşmayı deneyebilirsiniz.

Günün sonunda belirli bir süreyi çocuğunuza ayırmak önemlidir. Ödevlerini ve projelerini yapmasını izleyebilir, diğer çocuklarla ilgili konuşabilirsiniz. Bakıcı sizi rahat ve sakin tavırlar içinde gördüğünde kendisi de rahatlayacak ve aranızda daha samimi bir ilişki kurulacaktır.

En önemlisi, bakıcınıza hizmetinden memnun olduğunuzu hissettirmektir. Böylece ciddiye alındığını hisseder ve çocuğunuzla ilgili sizi çekinmeden bilgilendirebilir. Güven oluşturmak aslında çok kısa süren bir işlemdir. Düzenli olarak gösterilen arkadaş canlısı yaklaşımlar aranızdaki ilişkinin kalitesini artıracaktır.

OKUYUCU YORUMLARI