Çocuğunuzu Okula Bırakmak (I)

okul1
  • 1 Star
    Loading...

Çocukları okula bırakmak bazen tüm ebeveynler için bir sıkıntıya dönüşür. Ebeveynler çocuklarını ve arkadaşlarını okula bırakırken farklı problemlerle karşılaşabilir. Çocukları dönüşümlü olarak okula bırakmak, ebeveynlerin anlaşarak giriştiği bir uygulamadır. Çocuklar bu durumu genellikle önemsemezken ebeveynler, yoğun tempolarını hafifletmek amacıyla bu uygulamayı tercih edebilir.

Çocuklar ve onları okula bırakan yetişkin arasında uyum sağlanamadığı takdirde servis bir probleme dönüşebilir. Ozellikle yol uzunsa çocukların yarattığı sıkıntı artar. Kendi aralarında da anlaşamayabilir, kavga edebilir, sürekli şikâyetlerde bulunabilir ve durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüştürebilirler. Neredeyse her şey şikâyet konusu olur. Müziğin sesi çok açıktır, arabanın içi fazla sıcak veya soğuktur. Ya da arkadaşları eşyalarını izinsiz almaktadır. Çocukların yaş grubu servisi zorlaştıran ya da nispeten daha rahat hale getiren bir unsur olabilir. Diğer yandan bazen karışık yaş grubundan olan çocuklar iyi anlaşabiliyorken bazı gruplar daha fazla sorun yaratır. Örneğin daha büyük yaştaki bir çocuk rock müziği dinlemek isterken küçük çocuklar buna karşı çıkar. Ya da bu durumun tam tersi gerçekleşir. Bazı çocuklar bu sistemden sürekli şikâyet ederek sevmedikleri çocukları servisten attırabileceğini düşünür. “Emine ve Ahmet’ten nefret ediyorum. Onları okula bırakmak zorunda mıyız?” gibi söylemlerde bulunurlar.

Ebeveynler fikirlerine katılmasalar dahi bu durumda çocuklarını dikkatle dinlemeli fakat bu sistemin gerekliliğini mantıklı bir yöntem izleyerek onlara anlatmalıdırlar. “Emine ve Ahmet’in sorun çıkardığı konusunda haklısın fakat bu durumu değiştirmemiz zor.” diyerek nedenlerini çocuklarına açıklamalıdırlar.

OKUYUCU YORUMLARI