Çocuğum Yemek Seçiyor (II)

yemek1
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının birinci kısmı için TIKLAYINIZ

Yemek seçen çocuklar, yeni yiyecekleri denemeyi de reddedebilir. Belki aileleri sıklıkla yeni bir şeyler denemesi konusunda ısrarcı davranıyordur. Böyle bir durumda çocuk bildiği ve sevdiği şeylere tutunacak ve yeni yiyeceklere tepkili olacaktır

Aileler çocuğa fazla miktarda yiyecek verir daha sonra onu bitirmeye zorlarsa, yemek seçen br çocuk yaratırlar. İştahı az bir çocuk böyle bir durumda kendini çok mutsuz hissedebilir ve bu, duygusal sağlığı açısından hiçte iyi değildir.

Çocuk yemek yemeye zorlandığında sonuçlar genellikle olumsuz olmaktdır. İlk olarak yemek, zamanları güç kavgaları ve tartışmaların olduğu sevimsiz zamanlar haline dönüşür. Çocuklar sandalyelerine gömülür, istedikleri bir yiyeceği gizlice yemeyi deneyip, istemedikleri yieceği peçeteye sarmak ya da bir yere dökmek gibi yolarla kendilerinden uzaklaştırmaya çalışabilirler. Kayıtlarda, yiyeceğini buzdolabının arkasına döken ya da bakmadıkları anda yemeğini anne ve babasının tabağına koyan çocuklarda bulunmaktadır. Tabii ki evcil hayvanlarda bu durumlarda çocuklara oldukça yardım etmektedir.

Eğer çocuğunuz yemek seçiyorsa, ilk olarak yemek zamanı baskısını çocuk üzerinden kaldırmalısınız. Amacınız çocuğunuzu iyi beslemek ve sağlıklı olmasını sağlamak olsa bile, onu asla zorlamamalısınız. Düzenli ve istekli yeme alışkanlığı olan ve yeni yemekleri kolayca deneyen çocukların baskısız bir yeme ortamında büyüdükleri görüşmüştür. Bu çouklar ilk yaşlardan itibaren seçme özgürlüğü verilmiş ve böylelikle çocuklar baskı olmadan ailelerinin de onaylarını alarak yemeklerini seçmişlerdir. Evinizde böyle bir oram yaratabilirseniz, şüphesiz çocuğunuzun yeme alışkanlıklarında düzelme olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI