Çocuklarımın Kavga Etmelerini Nasıl Engellerim? (II)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Keşke ağabeyin gibi olabilsen.” ya da “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorsun.” gibi sözler çocuğun öfkesini arttırmaktan ve kardeşinden nefret etmesinden başka bir işe yaramaz. Yaşça daha büyük çocuklara tanınan bu öncelikler birçok soruna neden olmaktadır. Eğer 9 yaşındaki bir çocuğun daha geç yatmasına izin verilebileceğini düşünüyorsanız, duruma bir de daha küçük olan çocuğun gözünden bakmayı deneyin. Bu durum yüzünden ağabeyi veya ablası onunla dalga geçecek ve kendisini o kadar haksızlığa uğramış hissedecektir ki, yatma zamanı geldiğinde çok fazla sorun çıkaracaktır.

Yaşça büyük olan kardeşin “daha büyük” ve “daha iyi” olduğu ne kadar çok vurgulanırsa, küçük kardeş kendisini bir o kadar çaresiz ve güçsüz hisseder. Bu durumun haksızlık olduğunu düşünür ve her fırsatta kardeşinden
intikam almaya çalışır.

Ebeveynler kendileri de küçükken bu tip olaylar deneylemiş olabilir. Bu nedenle hiç hoşlanmadıkları bazı durumları çocuklarına yaşatmaktan kaçınmalıdırlar. Çocuklar arasında yaş farkı fazla ise yatma zamanı çok büyük bir problem olmayabilir. Fakat çocuklar arasındaki yaş farkı azsa, onları aynı saatte yatırmak doğru olacaktır. Uykusu gelmeyen çocuk odasında oynayabilir ya da kitap okuyabilir. Önemli olan çocuklara eşit davranmak ve birini diğerinden ayrı tutmamaktır.

Kendilerine adil davranılmadığını sadece küçük çocuklar düşünmez. Bazen yaşça büyük çocuklar kardeşlerinin sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalır. Bu sıkça gerçekleştiğinde de isyan etmeleri mümkündür. Ebeveynler,

“Dışarı çıktığında Joe da seninle gelsin.” , “Ben yemek yaparken kardeşine göz kulak ol.” veya “Kardeşini okula götür.” diyerek büyük kardeşe sorumluluklar yükleyebilir ve onu kardeşinin yanlış davranışlarından sorumlu tutabilir. Ebeveynlerin ağzından sıklıkla, “Sen daha büyüksün, dikkatli olmalıydın.” , “Bu senin hatan, neden kardeşine dikkat etmiyorsun” gibi sözler çıkar. Bu sözleri duyan çocuğun kardeşine öfkelenmesi ve kavga çıkarması mümkündür.

maraş escort

OKUYUCU YORUMLARI