6-9 Yaş Çocukları Ne Oynar (II)

arabaaaa
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Bu yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Çocukların bu oyunları çoğunlukla gerçek deneyim ve duygular içerir. Okul oyununda bir çocuk öğretmen olmayı seçerek kontrol duygusunu yaşayablir. Ödevini yapmadığın için teneffüse çıkmak yok gibi kontrol cümlelerini kullanmaları doğaldır. Evcilik oynuyorlarsa aralrından biri kararları veren ebeveyn olmak isterken bir diğeri anne rolünü oynamayı üstlenebilir. Savaş oyunları ise çocuklar geçici olarak onlara güç ve sağlamlık duygusunu yaşatır. Bazı aileler bu hayali şiddete karşı çıkar ve bu oyunların oynanmasını istemez. Fakat bu oyunlar aslında çocuk oyunlarının doğal apısı oarak kabul edilir. Eğer aileler çocuklarının bu oyunlarını izleme yoluna giderse oyunların çokta kontrol dışına çıkmadığını görürler.

Birçok çocuk, bir ağaç ev inşa etmek, çarşaflardan birçadır yapmak, bir kukla österisi sergilemek ya da bir bahe yaratmak gibi uzun soluklu projeler geliştirmeye heveslidir. Bu gibi etkinlikler oluşum sırasında çocuğa çocuğa çok şey öğrettiği gibi, sonuç elde edildiğind çocuğun kendine güven duygusu artar.

Eğer çocuğunuzun böyle bir proje yaratmaya hevesi varsa on bu konuda destek olmanız doğru olur. Örneğin eğer bir şeyer inşa etmek istiyorsa gerekli malzemeyi sağlayıp, birlikte hareket ederek aletleri nasıl kullanabileceğini göteebilirsiniz. Bu denli büyük bir projeyi gerçekleştirmeyi demek kendisini başarılı ve yeterli hissetmesini sağlar.

Çocuklar geren malzemeyi, zamanı ve fırsatı bulunca son derece yaratıcı oyun ve çalışmalar ortaya koyabilmektedir. Birlikte ya da yalnız çalışabilir ve uzun süre projeleriyle uğraşabilir. Her ne yapıyor olurlarsa olsunlar, başarıyla tamamlandığında çocuklarda yarattığı yeterlilik duygusu bakımından bu tip projeler ve oyunlar gelişimleri açısından önemlidir.

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro