Çocukların Korunmaya İhtiyaç Duydukları Konular

  • 1 Star
    Loading...

cocuklarin-korunmaya-ihtiyac-oldugu-konularYanık ve haşlanmalar
Düşme
Boğulma
Zehirlenme
Şok
Trafik kazalarındaki yaralanmalar. (örnek; araba çarpması veya arabada seyahat sırasında olan yaralanmalar.)

Güvenlik Kontrolü ;
Ağırlığı 18 kg.ı geçen çocuğunuzu araba içinde mutlaka çocuk puseti (çocuk koltuğu) ile bulundurun.Sıcak içecekleri çocuğunuzdan uzak tutun. Sıcak içeceklerde kapak kullanın. Onu, yemek yaparken veya sıcak bir içecek hazırlarken yanınızdan uzak tutun.

Tehlikeli ürünleri (ilaç ve temizlik malzemeleri gibi ) çocukların ulaşamayacağı yerde kilit altında tutun.Duman detektörü alarmı (her ay kontrol edin) ve yangın söndürücü bulundurun.Evinizde kullandığınız musluk suyu sıcaklığını 49°C düşürün çok sıcak olan musluk suyu ateş gibi yanığa neden olur.

Arabada ;
Okul öncesi çocukların arabada güvenli seyahatleri için araba pusetine veya destek koltuğuna ihtiyaç vardır.Çocuk 18 kg.a gelene kadar çocuk puseti gerekir.Çocuk 18 kg.a ulaşınca destek koltuğuna geçirmeniz gerekir. Destek koltuğu emniyet kemerinin çocuğunuzun vücuduna uyumlu olmasını sağlar. Bazen çocuklar 18 kg.a gelmeden araba pusetine sığmayacak kadar uzun boylu olurlar. Eğer çocuğunuzun kulağının orta noktası araba pusetinin arkalık seviyesinden daha yüksekse ,çocuk puset için uzun boylu demektir. Bu durumda çocuğunuzda araba puseti / destek koltuğu kombinasyonunu kullanın.Çocuğunuzu arabanın arka koltuğunda seyahat ettirin. Orası arabanın en güvenli yeridir.Arabayı terk edecekseniz, mutlaka çocuğunuzu da yanınıza alın.

Oyun bahçesinde ;
5 yaşından küçük çocuklarınızı boyu 1,5 metreden büyük olan malzemelerden uzak tutun. Oyuncakların güzel bir tutamağının, koruyucu bariyerinin ve tırabzanının olduğundan emin olun. Salıncakta sallanırken, tırmanırken, yerden yüksek oyuncaklarla oynarken onun hemen yanında bulunun. Düşerken onu tutacak kadar yakınında olmalısınız.Zemin yumuşak yastık, bol kum, bezelye büyüklüğünde çakıl veya tahta talaşı ile kaplı olmalıdır. Bunlar çocuğun düşmesi durumunda onu korur.Oyun sahasına gitmeden önce çocuğunuzu kontrol edin. Onu boğabilecek malzemeleri üzerinden alın. İp, eşarp, bisiklet kaskı ve atlama ipleri bu cins malzemelerdir.

Üç tekerlekli bisiklette ;
Okul öncesi çocuklar iki tekerlekli bisiklet yerine üç tekerlekli bisiklete binmelidir. Büyüklerin sürekli gözetiminde bulunmalıdır. Çocukların yolda bisiklete binmesine müsaade edilmemelidir.Çocuğunuza uygun büyüklükte bisiklet seçin. Bisiklet selesine oturduğunda ayakları düz şekilde yere basabilmelidir.Çocuğunuzun kendi vücut ölçülerine uygun bisiklet kaskı taktığına emin olun.

Diğer tavsiyeler ;
Çocuk su kenarında iken onu yakından takip edin. Küvetle dahil olmak üzere 5 yaş altı çocukları su içinde veya su yakınında yalnız bırakmayın.Çocuğunuz hayvanların yakınında iken onu sürekli gözetim altında tutun. 4 yaş altı çocuklarda yüksek şok riski bulunur.

Onlara;
Fındık , Patlamış mısır , Sakız , Sert şeker
Bütün halinde sosis (Sosisleri ince dilimlere ayırın ve küçük parçalara bölün.)
Büyük parça halinde meyve veya sebze vermeyin. (onları küçük parçalara bölün.)

OKUYUCU YORUMLARI