Diş Perisi ve Çocuk Psikolojisi

  • 1 Star
    Loading...

6-7 yaş grubu çocukları, aileleri hayali bir kahramandan söz ettiğinde onun gerçek olduğunu düşünme eğilimindedir. Böyle bir durumda diş perisinin varlığına çocuğunuz kolaylıkla inanacaktır. Diğer yandan böyle bir şeyin olmadığını söylerseniz bunu da kolayca gerçek olarak kabul edip benimseyecektir.

Tabii ki ocuk gerçeği tek başına kavrama becerisine sahiptir. Çocuğunuz yastığının altına para koyarken sizi yakalayabilir ve diş perisinin siz olduğunu anlayabilir. Bazı çocuklar da diş perisi hikayesini kardeşlerinden dinler ve öğrenir. Çocuk ne kadar küçükse, olayın gerçekliğine daha çok inanmaktadır.

Çocuklar bazen birbirlerine diş perisine inanıp inanmadıklarını sorar. Farklı görüşe sahip olduklarında genellikle Merve diş perisine inanıyor ama ben annemlerin yastığımın altına para koyduklarını biliyor  ya da  Ali diş perisine inanıyor ben inanmıyorum diye tartışırlar

Diş perisine inanan çocuklar bazen, olması gerektiği gibi hareket etmediklerini düşünüp endişeye kapılır ve dişini okulda, bir arkadaşının evinde ya da oyun oynarken düşürürse, diş perisinin onu ziyaret etmeyeceğinden korkabilir. Başka bir durum da çocukların düşen dişlerini saklama eğiliminde olmalarıdır. Çocuklar dişlerini diş perisine vermek yerine saklamayı tercih edebilir.

Çocuğunuz bu gibi endişelere kapılıyorsa, dişini yastığının altına koysa da koymasa da hediyesini alacağını söyleyebilirsiniz. Eğer kuvvetle diş perisinin kurallarına inanmaktaysa,ona diş perisine bir mesaj ileterek özel durumumu açıklayabileceğini söyleyin. Diş perisinin onu anlayacağını belirtmeyi de unutmayın.

Bazen çocuklar ailelerine Diş perisi sen misin diye sorabilir. Bu durumda siz,  Sen ne düşünüyorsun? diye sormalı ve aklından geçenleri anlamaya çalışmalıdır. Daha sonra diş perisinin aslında siz olduğunuzu ama bir perinin ona hedieler getirmesi fikrinin hoşuna gideceğini düşündüğünüz için böyle söylediğini dile getirip Ben de küçükken diş perisini düşünür ve bu hikayeden hoşlanırdım ya da Senin de bu hikayeyi seveceğini düşündüm diyebilirsiniz.

Çocuğunuzun diş perisine inanmasını istemiyorsanız bile, birlikte bu konuyu konuşabilir ve eğlenebilirsiniz. Hatta diş perisinin gerçek olmadığını bilmesine karşın hediyesini verdiğinizde Diş perisinden gibi sevimli notlarla diş çıkarma durumuna sevimli bir boyut katabilirsiniz. Diğer yandan böyle bir hikayeyi hiç anlatmamayı tercih ediyorsanız, hediyesinin yanına Anne ve Babandan diyerek bir not bırakmanız doğru olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI