Aile Toplantıları (I)

Aile Toplantıları
  • 1 Star
    Loading...

Aile Toplantıları

Sürekli bir iletişim hali, başarılı bir aile yaşantısının önemli bir öğesidir. Aile bireyleri konuşmakta özgür ve dinlemeye hevesli olduklarnda, aile birbirine daha sıkı kenetlenecektir. Çocuklar büyüdükçe daha çok bireyselleştiklerinden, iletişim alışkanlığı küçükken kazandırılmalıdır. Bunun bir yolu aile toplantları düzenlemekten geçer.

 

Bu toplantılar düzenli olarak aileyi ilgilendiren konuları konuşmak üzere gerçeleştirilir. Toplantılarda bireyler, rahatça kendilerini ifade edebilecek saygılı bir atmosferde olmalıdır. Bu, çocukların ve ailelerin dikkat dağıtıc unsurlardan uzak, bir araya gelmelerini sağlar.

 

Toplantılarda aileler birlikte karar alır ve ne nereye yemeğe gidileceği, tatil planları ya da hafta sonu organizasyonları gibi konularda fikir bildirir. Bunun yanında evdeki kurallar ve görev dağılımı  da yeniden gözden geçirilebilir.

Bu toplantılar aynı zamanda problemleri tartışmak için de uygun bir ortam sağlar. Çocuklar ve aileler sürekli olarak televizyon izleme, bilgisayar oyunları oynama, harçlık, ödev, kavgalar ve görevler konusunda karşı karşıya geldiklerinden Şu televizyonu kapa da ödevine başla! demekese Televizyon hakkında bir aile toplantısı yapalım demek çok daha iyi bir sonuç verecektir. Sakinleşmiş olarak bir araya gelen aile bireyleri bu tür br ortamda uzlaşmaya varabilir ve çözüm üretebilir.

 

Çocuklar da baze ailelerinden şikayetçi olur. Telefonla çok fazla konuyorsun ya da Benimle hiç oynamıyorsun diyebilirler. Bu konuları rahatlıkla konuşabileceğini, ailesinin onu dinleyeceğini ve olası değişikliklerin yapılacağıı bilirse, topantı ortamı çocuk için rahatlatıcı bir unsur halne gelir.

 

Toplantılar sadece sorunları değil, mutlu olayları kutlamak için de düzenlenebilir. Aile bireyleri son zamanlarda başlarından geçen olayları sırayla anlatabilir ve fikir alışverişinde bulunabilir. Diğer yandan belirli bir konu seçip onunla ilgili konuşmak da mümkündür. Bu toplantı ortamı dışında da konuşmalar gerçekleşelebilir. Fakat yemek yaparken, dışarıya çıkmaya hazırlanırken ya da televizyon seyrederken yapılan konuşmalar verimsizdir. Dikkat dağıtıcı hiç bir unsurun bulunmadığı aile toplantıları ise iletişim açısından kusursuzdur.

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro