Devlet Okullarının Seçenekleri Nelerdir (I)

devlet1
  • 1 Star
    Loading...

Bazı ebeveynler çocuklarının devlet okullarında aldığı eğitimden tatmin olmaz. Ozellikle çocuklarının potansiyelinin kuvvetli olduğunu görenler onların mutsuz, sıkılmış ya da yeterince rekabet edemediğini üzülerek fark edebilir. Böyle hisseden kimseler eğer devletin sundüğü imkânları tatmin edici bulmuyorsa farklı seçenekleri gözden geçirmeyi düşünebilir. Bu farklı seçenekler içinde en geneli özel okullardır. Birçok kimse pahalı olması nedeniyle bu seçeneği düşünmemektedir fakat bazı özel okulların burs olanaklarının bulunması ve bankaların sunduğu kredi imkânları bu seçeneğe daha sıcak bakılmasını sağlayabilir. Fiyatlar konusunda düşünürken ebeveynler önceliklerini iyi değerlendirmelidir. Bazı insanlar çocuklarının eğitimine yatırım yapmayı diğer harcamalardan daha önemli görür.

Bazı kimseler çocuklarının özel okula değil semtlerinde bulunan bir okula gidip sosyal çevreyle iç içe olmasını tercih edebilir. Fakat birçok özel okul sosyal etkinliklere önem vererek çok sayıda aktivite yapmaktadır. Bunun yanında çocuklar semt etkinliklerine ve mahalle arkadaşlarına okul sonrasında, hafta sonlarında, planlı etkinliklerde ya da spor karşılaşmalarında zaman ayırabilir.

Ozel okul eğitimini soysal, ahlaki, akademik ya da dini nedenlerle seçen ebeveynler, arzu ettikleri özel eğitim imkânlarını devlet okullarında bulamayacaklarından, yaptıkları seçimlerde son derece rahattır. Tercihleri kesin ve belirlidir. Bazen de ebeveynler çocuklarının devlet okullarında zor deneyimler yaşamasından ötürü özel okul deneyimini tercih edebilir. Bir kısmı tüm eğitimi özel okulda çocuğuna tamamlatmak isterken, bazıları sadece ilköğretimde uygulanacak özel eğitimin yeterli olduğunu düşünebilir. Fakat birçok ebeveyn özel okula giden çocuklarını tekrar devlet okuluna aldığında oldukça zorlanmaktadır. Bunun nedeni özel okulların, imkânları bakımından daha verimli ve bireye dönük olmasıdır.

OKUYUCU YORUMLARI