İyi Bir Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • 1 Star
    Loading...

iyi-bir-ogretmen-secimi-nasil-olmalidirTüm ailelerin en büyük problemlerinden biride çocukları için iyi bir okul ve iyi bir öğretmen seçimidir.

İyi ya da kötü öğretmen var mıdır? Sorusunu ele aldığımız vakit karşı karşıya kalacağımız en büyük sorun kötü öğretmenin gerçekten var olduğudur.

Her okulda yada eğitim kurumunda mutlaka iyi ve kötü öğretmenlerin varlığı bilinmektedir. Nedir bu iyi öğretmen kavramı diye düşündünüz de; iyi öğretmen öğrencisiyle iyi ilişkiler kurabilen, empati yapabilen, mesleğini ve branşını seven, nasıl ne zaman nerde eğitim verebileceğini bilen, branşındaki gelişmeleri yakından takip eden olarak tanımlamak doğru olacaktır.

Öğretmen Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aile bireylerinin çocuklarına iyi bir öğretmen seçerken dikkat etmesi gereken hususlara bu bahsettiklerimizin yanında birde öğretmenin Ebeveynler ile ilişkilerinin sağlam ve samimi olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Çocuğun gelişimi ve sizin çocuğunuzun eğitim alanındaki hal ve hareketlerini gözlemlemeniz için öğretmenin aile bireyleriyle olan ilişkileri ve teması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

İyi bir öğretmenden bahsederken öncelikle eğitimi veren eğitim görevlisinin de iyi eğitim almış olmasını göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü iyi bir eğitim almış öğretmen, öğrencilerine de iyi eğitim verecektir. Nerde ne kadar eğitim aldığını bir kenara bırakıp hayata bakış açısını ve kendisini geliştirip geliştirmediğini öğrenmek durumundasınız.

Öğretmen Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuklarınıza öğretmen seçme keşfine 1. Sınıfta itibaren başlamanız gerçekten önemli bir husustur. Çünkü çocuklarda zihinsel gelişim, hayata bakış açısı ve eğitime duyduğu olumlu ya da olumsuz olgular ilk sınıflardan itibaren gelişmektedir. Dolayısı ile 1. Sınıftan itibaren iyi bir öğretmenle eğitim almış çocuklarda eğitilme dürtüsü oldukça iyi bir şekilde gelişecektir.

Öğretmenin eğitimi verirken izlediği tutum, yol ve yordamlar önemli olmakla birlikte bunları gözlemleyip öğretmenle sürekli iletişim halinde olmaya çalışmakta aile bireylerinin yegâne görevleri arasındadır. Sonuçta her şeyi öğretmenden beklemekte haksızlık olacaktır.

Öğretmen seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biriside öğrencilere yaklaşımıdır. Gerek şakayla, gerek ciddiyetle konunun işleyişine ve ilerleyişine göre yeri gelince onlarla beraber çocuk olarak eğitimi verebilmesi çok ama çok önemlidir. Bir öğretmen yeri geldiğinde çocuk gibi davranıp öğrencilerle yakın olmayı bilmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI