Çocuğum Evde Nasıl Ders Çalışabilir? (I)

ders1
  • 1 Star
    Loading...

Öğrenme sadece okulda gerçekleşen bir etkinlik değildir. Dersler ve kitaplar tek başına öğrenme aracı olamaz. Eğer aile bu sürece çocukla birlikte dahil olur ve merak duygusunu bizzat kendisi taşırsa, ailenin tüm bireyleri hep beraber öğrenebilirler. Ebeveynlerin, çocuklarının evde çalışmalarını sürdürmesini sağlayabilmelerinin en önemli yolu, kendilerinin de öğrenmeye hevesli bireyler

olmaları ve bunu çocuklarına hissettirmeleridir. Anne baba okursa çocuk da okur. Anne babanın alışkanlıkları çocuklar tarafından taklit edilir. Çocuklar anne ve babalarının merak ve hobilerini takip eder, ilgi duyar. Herhangi bir konuyu merakla araştıran, bir beceri edinmeye çalışan, müzelerde veya kütüphanelerde zaman geçiren ebeveyn kuşkusuz öğrenmeyi öğretiyor demektir. Ebeveynlerin, çocuklarının eğitimlerini değişik kitap, materyal ve deneyimlerle genişletmesi mümkündür.

Biraz yaratıcılık, yeterli hayal gücü ve farklı kaynaklarla, en düşük bütçeye sahip aileler bile çocuklarını aktif bir biçimde öğrenmeye teşvik edebilirler. Örneğin eğer bir çocuk değişik taşlara merak duyuyorsa, ona böyle bir koleksiyon yapması önerilebilir. Bunun yanı sıra kütüphanedeki renkli resimli yayınlara bakıp, doğa yürüyüşlerine çıkarılabilir, müzelerdeki farklı taşların sergilendiği bölümlerden ya da doğa merkezlerinden yararlanılabilir. Bu konuda bilgi toplanıp, posterler yaptırılabilir. Benzer meraklara sahip çocuklarla bir araya gelip bir kulüp kurabilir. Öneriler çok çeşitlidir.

 

OKUYUCU YORUMLARI