Çocuklarda Taşınma Stresi (I)

Çocuklarda Taşınma Stresi
  • 1 Star
    Loading...

Yeni bir eve taşınmak heyecan verici olabildiği gibi, son derece sıkıntılı da olabilmektedir. Tüm aile fiziksel bir çalışma ve üzücü ayrılıklarla karşılaşabilin Oyuncaklar, fotoğraflar ve giysiler toplanırken anılar canlanır. Çocuğunuz ise odasına ve çok sevdiği oyun alanlarına bakarken bundan sonraki hayatının nasıl olacağını merak eder.

Taşınma sürecini kolay ve sıkıntısız atlatmak, ailenin içinde bulunduğu durumla yakından ilgilidir Boşanma, ölüm ya da ani bir iş değişikliği nedeniyle taşınan ailelerin durumu, daha olumlu koşullar nedeniyle taşınan ailelerinkinden farklıdır. Diğer yandan, yakın bir çevreye taşınmak ile başka bir şehre taşınmak arasında da büyük fark olduğu kesindir.

Ebeveynlerin konu ile ilgili tutumu çocuğu direkt olarak etkiler ve çocuk, ebeveynlerinin düşünce ve hislerini tam olarak benimseyebilir. Başka bir eve taşınmak neşeli bir durum olarak ele alınırsa, çocuk bu değişim karşısında gergin ve huzursuz olmayacaktır.

Çocuklarda Taşınma Stresi

Çocuklarda Taşınma Stresi

Çocuğun okulunun değişmemesi taşınmayı kolaylaştıran bir unsurdur. Okul zamanı, tanıdığı ve alışık olduğu öğretmen ve arkadaşlarla geçeceğinden, yeni evindeki güzel şeylere odaklanması mümkündür. Dönem ortasında taşınıyor ise, çocuğun dönemi eski okulunda tamamlaması sağlanmalıdır. Böylece çocuğunuz bir yandan yeni arkadaşlar edinirken, eski arkadaşlarıyla da bağlarını koparmayarak yeni çevresine daha kolay uyum sağlayacaktır.

 

Ebeveynler taşınma telaşı içindeyken çocukların ihtiyaçlarını gözden kaçırabilir. Çocukların kolay uyum sağladığını düşünüp, “Üzülme alışırsın. Bir sürü yeni arkadaşın olur.” gibi sözler söyleyip durum karşısında kayıtsız kalabilirler. Fakat unutulmamalıdır ki bu yaş grubu çocuklar için taşınmak son derece üzücü bir olay olabilmektedir.

çanakkale escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI