Sabahları Zorluk Çıkartan Çocuk (I)

Sabahları Zorluk Çıkartan Çocuk
  • 1 Star
    Loading...

“Acele etmezsen okula geç kalacaksın!” Ebeveynler bu cümleyi neredeyse her sabah söyler. Bir yandan kahvaltı hazırlar, beslenme çantasını düzenler, ailenin ihtiyaçları ile ilgilenirken, diğer yandan tüm bu çabalara duyarsız olan çocuklarının bir an önce hazırlanmasına çalışırlar.

Hiçbir şey 6—9 yaş arası çocuklarının oyalanmalarını engellemez. Mantıklı açıklamalar, tehditler, ödüller ya da cezalar etkili olmamaktadır.

Yedi yaşındaki bir çocuk bırakılsa okul için hazırlanmaktansa tüm zamanını televizyon seyrederek geçirir. Sekiz yaşındaki bir çocuk zar zor giyindikten sonra defalarca dişlerini fırçalaması söylenmiş olsa da, “E, şimdi ne yapacağım?” diyebilir. Çocukların birçoğu sürekli, “Saçlarını tara!” “Ayakkabılarını giy!” / ‘Oynamayı bırak ve sofraya gel!” gibi ikazlara ihtiyaç duyar.

Çocuklar oyalanır, çünkü okul için hazırlanmak ilginç olmadığı gibi, sadece yapılması gereken bir eylemdir. Onlara göre yapılacak daha ilginç şeyler vardır. (Televizyon seyretmek ya da oyun oynamak gibi.) Buna ek olarak çocukların zaman kavramı yetişkinlerden farklıdır ve on dakikalık bir zaman diliminde çok şey yapılabileceğini sanabilirler. Sabah yapılacak işlerin önemli olduğunu yalnız ebeveyn düşünür, çocuk değil!

Sabah hazırlığı bazı çocuklar için son derece sıkıntı vericidir. Yapmaları gereken işle baş etmek yerine tümüyle vazgeçmeleri mümkündür. Diğer yandan bazı yetişkinler gibi, bazı çocuklar da sabahları uyanmakta son derece
zorlanan bir yapıya sahiptir. Bazı ailelerde ise sabahları o kadar gerginlik yaşanır ki çocuklar kendilerini oyuna vererek bu stresle başa çıkmaya çalışır.

Oyalanan bir çocuğunuz varsa şimdi yapacağımız birkaç öneri yararlı olabilir. Her zaman kalktığınız saatten on beş yirmi dakika önce kalkmak hazırlıklarınızı daha rahat yapmanızı sağlayabilir. Biraz daha vaktiniz olduğunu bilirseniz rahatlayabilir, çocuğunuzla beraber sakin bir kahvaltı yapabilir, hatta kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Beş dakikalık rahatlama süresi bile sabah saatlerini daha huzurlu geçirmenize yardımcı olacaktır.

düzce escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI