Anaokulu Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim? (I)

okul
  • 1 Star
    Loading...

Okul öncesi eğitim, yani 36 — 72 aylık dönemi kapsamayan bu süreç çocuğun zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal ve öz bakım becerilerinin gelişmesi için, topluma uyumlu ve sağlıklı bir yetişkin olması için gerekli ve önemli bir süreçtir. Eğitimin en alt basamağıdır ve ilk olması nedeniyle temellerin atıldığı bir dönemdir. Dolayısıyla okul öncesi eğitim kurumları çocukların gelişimine katkısı ve eğitsel işlevi nedeniyle çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde okul öncesi eğitimin önemi özellikle 1960’lı yıllardan itibaren anlaşılmaya başlanmıştır. Geçmişten günümüze dek sayıları giderek artan, anaokulları, çocuk yuvaları, kreşler, kulüpler gibi isimler altında kurumlar açılmaktadır. Ancak kurumların çocukların ihtiyaçlarına cevap verebilecek birtakım niteliklere sahip olmaları son derece önemlidir.

Okul seçimi yaparken kriterlerim ne olmalı?

I. Kişisel beklentiler

2. Eğitim felsefesi

3. Fiziksel yapı

4. Eğitmen özellikleri

5. Aile ile etkileşim

1. Kişisel beklentiler:  Her anne-babanın kendi hayat görüşü, dünyayı algılama şekli ve inandıkları vardır. İnsanın kişiliğini ve yaşam şeklini belirleyen bu değişkenler, okul
seçiminde de önemli belirleyicilerden biridir. Her ailenin çocuğu ile ilgili az/çok beklentisi ve isteği vardır. Her ne kadar çocuklarımız bizim küçük deneylerimiz değildir desek de; küçük yaşta pek çok konuda biz yetişkinler tarafından yönlendirilmeleri mecburdur. Kendi seçimlerini yapabilecek olgunluğa gelene dek onlar için “en iyi” olanı aileleri belirleyecektir. Ancak buradaki belirleyici rol kişiyi egoizme götürmemelidir. Ebeveyn seçimini kendi istekleri yönünde yapmamalıdır. Çocuğu tanımak ve onun ilgilerini, yönelimlerini bilmek burada avantaj sağlar. Dil öğrenmeye yatkınlığı olan bir çocuğu; yabancı dil öğreten bir okula ya da doğaya ve çevreye ilgi duyan bir çocuğu geniş ve açık oyun alanları olan bir okula göndermek tercih edilebilir. Bazen insan ne istediğine emin olmayabilir ama ne istemediğini bilebilir. “Tam gün bir okul istemiyorum” ya da “Televizyon izletilen bir kurum istemiyorum” gibi tercih edilmeyen bazı niteliklerin farkında olmak da ayırt edicidir. Dolayısıyla okul seçimi beklentilerinizi ne derecede karşıladığıyla ilgili bir tatmindir. Çevre gezisine götürmemek, organik sebze/meyvelerle beslemek, forma giymek, okulun kurumsal ya da butik bir işletme olması tamamen ailenin tercihidir. Şu anda da ülkemizde pek çok alternatif bulunmaktadır. Öncelikle aile olarak beklentiler belirlenmeli ve kurum bu beklentilere göre seçilmelidir.

osmaniye escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI