Anaokuluna Başlayan Çocuklarda Gözlenen Travma

Anaokulu Trawma
  • 1 Star
    Loading...

Anaokuluna Başlayan Çocuklarda Gözlenen Travma

Anaokulu başlama zamanı geldiğinde çocuklarda gözlenen travma oldukça olası bir durumdur. Yavrularınızın hayatında oldukça önemli bir adım olan bu durumu atlatmanız imkânsız değildir. Birçok anne, baba evlatlarının iyiliğini düşünerek yanlış kararlar sonucu, onların okul hayatlarına sorunlu başlamalarına neden olmaktadırlar. Bu aşamada, bir uzmandan fikir alınarak bu adımın takibinin sağlanması, sonrasında görülecek davranış bozukluklarının tedavisinin yapılmasından daha kolay olacaktır.

Uzmanlar, çocukların bozulan ruh sağlığını tedavi etmekten ziyade, öncesinde ailelere danışmanlık yaparak, çocukları koruma taraftarıdırlar.

 Anaokulu Dönemi Eğitime Travmasız Başlamanın Yolları

– İster oyun grubu, ister kreş, ister anaokulu olsun, çocuk hangi eğitim kurumuna giderse gitsin, öncesinde mutlaka alıştırma sürecinden geçmelidir.

– Çocuğun alışma süreci, anne ve çocuk arasındaki ilişkiye ve çocuğun sosyal ortamına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu süreci umursamayan ve “bırakın, çocuğunuz ağlaya ağlaya alışır.” diyen okullardan kesinlikle uzak durun.

– Yine aynı şekilde, bazı okullarda öğretmenler, ağlayan çocukların annelerine; “ siz, çocuğunuza bağımlısınız.” Şeklinde tanılar koymaktadır. Anne öğretmenin bu görüşünü uzman görüşü olarak kabul edeceği için, ağlayan çocuğu öğretmeniyle baş başa bırakmaktadır ve haliyle bireyde duygusal travmalar gözlemlenmektedir. Oysa söylediğimiz gibi, alışma süreci herkeste farklılık gösterebilir.

– Bunun tam tersi durumlar ise, çocuğun okula başlamaktan çok mutluluk duyduğu durumlardır. Böyle durumlarda, anne ve babalar çocuklarının hazır olduğunu düşünüp, onları tam gün okula göndermeye başlamaktadırlar. Fakat en sağlıklısı, okula yeni başlayan çocukların ilk yıl yarım gün gönderilmeleridir.

 

Anaokuluna Başlayan Çocuklarda Gözlenen Travma

Anaokuluna Başlayan Çocuklarda Gözlenen Travma

 

– Çocuğun, anaokulu dönemine başladığı ilk yıl tam gün gönderilmesinin bir diğer sakıncası ise, onun okuldan soğumasına neden olmaktır.

– İlkokula başlayana kadar, bir çocuğun sağlıklı gelişim gösterebilmesi için yarım gün okula gitmesi, yarım gün ilgi görmesi çok önemlidir. Çalışan anneler, bu aşamada mutlaka yarım gün ilgi görebilecekleri birini ayarlamaya çalışmalıdırlar.

– İlkokula başlamadan önce, tam gün okula başlatılan çocukların genellikle uyku düzenleri iptal ettirilmektedir. Yarım günlerini evlerinde geçiren çocuklar uyuyabilmektedirler. Tersi durumda, mutlaka okulda uyutulmaları gerekmektedir.

– Bir çocuğun sağlıklı gelişebilmesi için, 3. Sınıfa gidene kadar öğle uykusuna ihtiyacı vardır. Öğle uykusu, beyin gelişimini hızlandırdığı gibi, öğrenmeyi de şekillendirmektedir.

– Ebeveynler, işin içinden çıkamadığı durumlarda, mutlaka uzman görüşünden faydalanmalıdır.

 

Anaokulu dönemine giren çocuklarda gözlenen travma durumunun önüne geçebilmek için, çocuğun okula alışma sürecine saygı göstermek çok önemlidir. Bahsettiğimiz gibi, ilkokul dönemine kadar, gönderilen anaokulu, kreş veya oyun grubunda yarım gününü geçiren çocuklar, kalan yarım günlerinde evlerine doymalı ve uyku düzenlerine dikkat gösterilmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro